| IAmTheLegendary a întrebat:

Am sa va spun ceva sincer dar si o intrebare.

Sunt de la casa de copii din Rm.Valcea jud Valcea, si sora mea(adoptiva) vrea sa venim de craciun la ea..Mentionez ca e in strainatate si sa vin doar eu cu mama mea adoptiva..Problema e ca mergem cu avionul si nu stiu daca pot sa trec granita din cauza ca sunt de la Casa De Copii..Si mie imi e ca directia copilului sa nu ma ia de la aceasta familie in care numai viata mea s-a transformat intr-un vis! Va rog ajutati-ma.Mentionez din nou..am 10 ani.si am mai uitat sa zic ceva.Sora mrea cred ca vrea sa petrecem ziua mea de nastere de 16 la ea,si mos nicolae, va rog spuneti-mi nu vrea sa plec d ela familia mea pe care o iubesc si nu vreau sa o prasaesc niciodata!

5 răspunsuri:
| Florincrap a răspuns:

Deci...daca esti adoptata, singurul lucru de care ai nevoie este un insotitor adult (cand spun adult, ma refer la orice persoana care a implinit varsta de 18 ani) si o declaratie notariala de la parinti+pasaport.
Daca nu esti adoptata (adica inca mai locuiesti la casa de copii/centrul de plasament),ai nevoie tot de un insotitor,declaratia notariala, dar de la institutia in cauza (adica de la centrul de plasament). Posibil ca sa ai un reprezentant legal/tutore care inlocuieste, in acte, parintii care au fost decazuti. Acestia vor semna declaratia, in caz ca ai asa ceva.
PS:Protectia copilului nu e atat de marsava (definitie:http://dexonline.ro/definitie/marsav) incat sa ia toti copiii. Ii duce la centrele de plasament doar in anumite situatii (cand sunt batuti, cand sunt foarte saraci, etc...).

| IAmTheLegendary explică (pentru Florincrap):

Sa stii, ca directia copilului nu trebuie sa ste..Ca astlef ma da in centru de plasament iar

| Florincrap a răspuns (pentru IAmTheLegendary):

De ce? Protectia (nu Directia) copilului nu ia copii in centrele de plasament dupa bunul plac al angajatilor. Sunt oameni, nu caini.

| IAmTheLegendary explică (pentru Florincrap):

Or fi ei oameni, dar macar ei au si un suflet rau, era odata din cauza asta sa ma bage in centru si dupa un timp sa ma ia mama reala..Asa ca.

| Florincrap a răspuns (pentru IAmTheLegendary):

Legile astea...