| Geo2014 a întrebat:

Am si eu o problema iubitul meu care sunt cu el de 3 ani vrea sa mergem si noi 3 zile la munte cu el cu sora lui si iubitul ei sa petrecem putin timp imp si nu stiu ce sa facc pentru ca ai mei nu sunt de acord sa plec 3 zile de acasa cu toate ca le am zis ca plec cu o fata si parintii ei ca sa am o sansa dar chiar si asa nu vorr si nu stiu ce sa mai fac chiar imi dorescc sa merg cu ei la munte...ce mai pot face?

2 răspunsuri:
| anonimatic a răspuns:

Daca spui ca ai o relatie de 3 ani de zile, normal ar fi ca parintii tai sa iti cunoasca iubitul si sa fie totusi de acord cu aceasta mica excursie. Daca ai o varsta prea mica sau daca ei nu il cunosc, este putin mai greu intr-adevar. Normal nu ar fi sa ii minti, sa le spui ca esti cu altcineva, insa orice tanar trece prin astfel de situatii si te inteleg. Poti insista mai mult, ii poti ruga foarte mult sa te lase pentru ca sunt doar 3 zile in care mai scapi si tu de rutina zilnica, te distrezi, mai faci ceva nou, diferit etc. Incearca totusi sa eviti partea cu minciuna, sa spui lucruri adevarate, chiar daca omiti sa spui cu cine pleci de fapt. Pur si simplu incearca sa faci si sa le spui lucruri care stii ca le-ar conveni lor. Explica-le in ce loc mergi exact, cum sta treaba si insista mult, arata-le cat de mult iti doresti acest lucru, intr-un final este posibil sa te lase. Dar daca esti cumva prea mica, sau parintii tai sunt foarte stricti, va fi mai greu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai uitat sa precizezi si ce varsta ai... avand o relatie de 3 ani inseamna ca parintii tai stiu de respectivul cine e si ce e cu viata lui.

Ce ai putea sa faci e sa spui adevarul, acum ca ai mintit daca te prind sigur nu te mai lasa nicaieri niciodata, lucru nu foarte rau avand un vedere ca probabil ai o varsta la care parintii iau decizii mai bune decat tine