| Eigei a întrebat:

Am windows 7, dupa ce intru in bios, cum fac setarile de boot? Adica sa-i zic de pe ce sa booteze. Care-s pasii care trebuie facuti? si dupa ce am facut setarile de boot pe ce apas?

Răspuns Câştigător
| VlntinaAdra a răspuns:

Http://www.manualowl.com/m/Asus/X54C/Manual/262459?page=1
Aici este manualul... sper ca nu am gresit modelul...Am si 2 poze pentru tine ce am reusit sa citesc prin manual. Sper sa te ajute
1. http://i49.tinypic.com/2w1s6ec.jpg
2. http://i45.tinypic.com/21bm88o.jpg

6 răspunsuri:
| VlntinaAdra a răspuns:

La bios-ul unui calculator conteaza modelul calculatorului nu ce Windows ai!
De obicei ai niste instructiuni de genul:
Choose your primary boot device sau
Choose order of boot device
si ai alte optiuni de genul PGDown si PgUp ca sa schimbi ordinea...sau pur si simplu apesi enter sa iti seteze CD-room/Dvd Room sa fie primul device de boot.
Si eventual te mai intreaba daca vrei sa salvezi schimbarile facute sa apesi Enter sau F12 sau alta tasta
Dupa care intri frumos in windows bagi cd-ul...dai restart si de acolo o sa primesti mesajul "Press any key to boot from CD"
Oricum ce ti-am zis eu aici e pregatirea pentru formatare happy
Banuiesc ca asta iti doresti

| Eigei explică (pentru VlntinaAdra):

Eu pana acu am mai instalat windowsuri, dar am un laptopu care e total diferit.

| VlntinaAdra a răspuns (pentru Eigei):

Ai reusit pana la urma?
Daca nu spune-mi ce model de laptop e

| Eigei explică (pentru VlntinaAdra):

Saptamana care vine cred ca il voi instala, sa fac rost de un windows original. Dar tot nu m-am lamurit cum sta treaba cu biosu, am un Asus x54c.

| Eigei explică (pentru VlntinaAdra):

Mersi de ajutor.

| VlntinaAdra a răspuns (pentru Eigei):

Http://www.manualowl.com/m/Asus/X54C/Manual/262459?page=1
Aici este manualul... sper ca nu am gresit modelul...Am si 2 poze pentru tine ce am reusit sa citesc prin manual. Sper sa te ajute
1. http://i49.tinypic.com/2w1s6ec.jpg
2. http://i45.tinypic.com/21bm88o.jpg

| franko21 a răspuns:

Bios.ul nu depinde de ce windows folosesti ci de firma care a fabricat calculatorul respectiv. intri in bios si cauti pe acolo bios features si apoi boot priority sau ceva de genul si acolo o sa.ti gasesti hard. diskul, cd-romul. le pui in ordinea care vrei sa le booteze si salvezi cu F10 apoi YES apoi dai Esc pana iesi. normal ar trebui sa se restarteze