| puscahoreangaion a întrebat:

Cum intru in bios-ul windows 7 si cum fac sa booteze imaginea de pe cd-rom si nu de pe cd?
exista in bios o intructiune care face aceasta?
care sunt pasii?

Răspuns Câştigător
| gogυ a răspuns:

De pe harddisk vrei sa zici.Mergi in BIOS(Asrock uefi setup utility) la BOOT -BOOT OPTIONS PRIORITY -BOOT OPTION #1 si alegi harddiscul pe care ai instalat windowsul, SATA WDC.

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Eu sunt un om mai batran si lucrezi cu computere din epoca in care nu te nascuse-si tu. Daca eu n-am inteles nimic din intrebarea ta inseamna ca nimeni nu intelege si mi-e teama ca rspunsul primit este tot o aiureala.
Deci, pentru a lamuri treburile trebuie sa-ti explic termenii:
-BIOS= Basic Input/Output System este un soft care se afla intr-o memorie EPROM (se poate rescrie) si este parte componenta a computerului. Deci n-are legatura directa cu Windowsul. Ca sa poti intra in BIOS trebuie sa intri inainte de a se incarca Windows-ul. Intrarea in BIOS se face apasand tasta Del sau F2. Depinde de computer. Altele au o tasta speciala (la laptop Tinckpad).
Imagine= un soi de arhiva care se scrie cu Nero sau alt program de scris medii optice pe CD sau DVD.
CD-ROM-ul (Copmact Disc Read Only Memory)= este un disc pe care scrii si care are cel mult 800 Mb Prescurtat se zice CD. El se baga (se introduce) intr-o unitate CD-ROM, CD-RW, DVD-ROM, Combo sau DVD-RW. In ultimile 3 unitati se poate introduce si un DVD.
BOOT-are= pornirea unui sistem (in cazul nostru Windows 7) de pe un disc care poate fi: CD, DVD, HDD, discketa Floppy say Stick de memorie. Aceasta pornire de pe o unitate exteriaora (deci nu de pe HDD integrat) se face prin apsarea unei taste (de obicei F8). Ideea este ca la pornirea computerului scrie cu ce tasta sa pornesti: "Press F8 to Boot".
Pasii urmatori ii poti vedea aici: http://www.youtube.com/watch?v=2y69_IUbxCo