| ruzycciocolata a întrebat:

As vrea sa imi cumpar un laptop.Nu am nicio idee ce inseamna procesor ,hard ,etc.Voi ce laptopuri mi-ati recomanda ?Sa fie si la un pret bun dar si durabil si de calitate .Ce ar trebui sa aiba ca sa fie "bun"?Funda!

8 răspunsuri:
| hSh3ad a răspuns:

Processor - (CPU – Central Processing Unit = unitatea centrala de procesare), el este raspunzatorul pentru viteza de reactie a calculatorului nostru.
RAM =
RAM = Random Access Memory, este pentru computer ceea ce reprezinta memoria pe termen scurt pentru creierul omului. Este locul in care computerul cauta datele cele mai des utilizate. In cazul utilizarii unui computer care are insuficient RAM, operatiunea se poate dovedi a fi extrem de neplacuta.
HDD=Hard disk-ul sau discul dur este principalul dispozitiv de stocare al unui calculator personal. Cea mai mare şi mai importantă parte a software-ului cu care lucrează un calculator zi de zi se află stocată pe hard disk. Sistemul de operare se află stocat pe hard disk, majoritatea programelor programelor pe care le folosiţi se află stocate pe hard disk, probabil şi ultimul document pe care l-aţi creat se află stocat tot pe hard disk.

Un calculator personal fără hard disk nu prezintă prea mare utiltate, având în vedere că majoritatea software-ul este conceput să funcţioneze în prezenţa unui hard disk.

Eu, recomand un :
http://www.evomag.ro/......D18EA.html

| ruzycciocolata explică (pentru hSh3ad):

Care e pretul? Nu l-am gasit big grin

| hSh3ad a răspuns (pentru ruzycciocolata):

2.469,00 Lei

| Shark08 a răspuns:

Sal eu iti recomand un laptop Toshiba e cel mai bun cu procesor de 4gb si iti da si un windows 7 pentru el.
Funda tongue

| AleXzpm a răspuns (pentru Shark08):

Facifatafacibani merita un sut in fund nu Funda!

Dupa mine cel mai bun calculator la un pret foarte bun este acesta Fujitsu Lifebook AH 531
http://www.notebookreview.ro/reviews/Review-Fujitsu-Lifebook-AH531-71

sau mult mai durabil si mult mai bun este aceasta
http://www.emag.ro/......-272002927

DELL merita fiecare banut am un laptop din 2007 si nu s-a stricat nici macar 1 data

| Sekerim a răspuns:

Micro-procesorul : aceasta componenta se mai numeste si "creietul pc-ului/lp-ului". Rolul principal fiind de a primi comenzi, de a le procesa si de a da un raspuns final in doar cateva secunde, raspunsul fiind afisat pe monitor.Hard-discul este o parte componenta fizica cu rol de depozitare a unei mari cantitati de informatie.

| Tinzler88 a răspuns:

In primul rand spune de ce buget dispui, degeaba iti spun ca x laptop e bun sau y laptop e bun din moment ce el ar costa 5000 lei bani pe care tu nu ai dispui, spune-ne bugetu si atunci ne vom incadra in suma propusa de tine.

| fghj a răspuns:

Sony vaio.tot este un laptop bun...ti l-as recomanda!