| alexmovila a întrebat:

As vrea sa va spun asta:
Oamenii de stiinta spun ca: De mult s-a scris ca in 2012 sfarsitul lumii.
De unde stiu?
Poate au inceput sa faca calendarul si cand a ajuns la 2012 data respectiva au murit.
Si zic ca nu au continuat pentru ca este sfarsitul lumii.
Dar atunci din ce cauza?
Stie careva?

Răspuns Câştigător
| romascuvlad a răspuns:

Nu stie nimeni decat Dumnezeu care va fi sfarsitul lumii... nu are nimeni cum sa stie. In 2000, 2008 si in mai multi ani s-a spus ca va fi sfarsitul lumii si nu a fost

7 răspunsuri:
| RaVuL a răspuns:

Cineva cand spune asta trebuie sa fie foarte bine documentat...asa si eu pot sa zic ca uite maine la ora 2:14 nu mai suntem.Dar cineva destept intreaba de unde sti ce calcule ai facut ce... de unde te-ai documentat si d-astea. poooi nu m-am documentat.
Ai vazut trebuie facute niste calcule pentru a spune asa ceva
Revenind la intrebarea ta!
De ce a creat Dumnezeu lumea acum 2011 ani sa ii aduca sfarsitul asa repede?

| EuNuTu a răspuns:

In conceptia maiasa nu exista sfarsitul lumii. Exista doar niste cicluri ...cum sa deduca din calendarul maias ca vine sfarsitul lumii cand ei nu credeau in asa ceva?

| SimpleGirl408 a răspuns:

Cica din cauza unei comete :http://www.youtube.com/watch?v=U3hUn0dycTk... dar doar Dumnezeu stie de ce...
Parerea mea : pentru ca oamenii nu mai cred in El :(

| alexmovila explică (pentru SimpleGirl408):

Stop cu raspunsurile acum ganditi-va logic pe vremea lui Noe toti se inchinau la chipuri cioplite cand auzia numele de Dumnezeu incepeau sa faca jerfe chipurilor cioplite ca de ce a auzit numele Lui Dumnezeu.
Deci eu nu cred in asa ceva dar voiam sa vad parerea voastra.

| GaByScream a răspuns:

Se spunea ca in 2012 se termina calendarul Maias si odata cu terminarea calendarului se termina si viata pe Pamant.Dar toate astea sunt niste chestii pentru a speria lumea.Au mai zis ca vine sfarsitul lumii si in 2002 si 2006... Dar nu s-a intamplat nimic.Asa ca nu ai de ce sa-ti faci grijiwinking

| Spartan69 a răspuns:

Poate daca spanioli nu-i omora pe maiasi poate inca mai continua sa faca calendaru

| danuneori a răspuns:

Datorita invaziei spaniolilor, dar am auzit ca s-a mai descoperit un calendar care continua dupa 2012(in maciu piciu) daca nu ma insel.