| KatnissEverdeen a întrebat:

Avem nevoie de modele în viață? De ce? Cel mai frumos răspuns primește funda. Să vă argumentați răspunsul!

Răspuns Câştigător
| Valentina24 a răspuns:

Avem nevoie pentru ca pana ne regasim noi adevarata personalitate imitam ceea ce vedem in jur,copilul isi imita parintii iar asa invata sa mearga,sa manance singur. Asa si cu personalitatea, pana o dezvoltam pe cea proprie imprumutam din stanga si din dreapta ceea ce ne place :de ex adolescentii au perioade extreme, sunt peste noapte rockeri sau manelisti (dupa caz) iar la o anumita varsta renunta la aceste modele pentru ca s-au regasit.Bineinteles unii au probleme in a sti cum sunt ei cu adevarat si continua toata viata sa traiasca dupa modelul din copilarie.

7 răspunsuri:
| Adina77 a răspuns:

Da,avem nevoie.
Daca credem ca noi insine nu suntem cum trebuie.
Ne putem alege un reper in cineva pe care-l admiram,care s-a realizat, insa fara sa fim subiectivi.
Si fara a incerca sa-l copiem.
Trebuie sa luam de la fiecare ce are el mai bun, pentru ca de la fiecare putem invata cate ceva.
Si apoi sa incercam sa ne perfectionam dar in stilul propriu.
Pentru ca fiecare are sarmul lui.

| hamstericious a răspuns:

Nu,fiecare e unic in felul lui.De exemplu daca tie nu-ti place rozul,dar lui justin bieber ii place,nu te lua dupa el, si nu uita:,, Fiecare om e unic" funda pls

| JasminJ a răspuns:

Teoretic NU! pentru ca fiecare este original in felul sau si nu ar trebui sa aiba un model dupa care sa se ghideze si sa faca aproape tot ce face si acel model. Dar cu toti avem un model dupa care ne ghidam si ne-ar fi mai greu altfel. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal ca avem nevoie,deoarece trebuie sa luam exemplu de la altii si sa invatam ce este bine si ce este rau. Daca tu ai vedea pe toti oamenii zgarciti,rai, dezordonati, nu te-ai lua dupa ei?

| needyou a răspuns:

Avem! de ce? pentru ca asa ne cere cerinta ex 11 pg 117 din manualul de limba romana cl a 8-a.
big grin

| Dchirila a răspuns (pentru needyou):

Vad ca profa ti-a dat si tie tema asta big grin

| LostName a răspuns:

MaximilianIoan scuze ca te anunt dar daca am avea cu toti modele in viata am fii ceva de genu copiile lorwinking nu terbuie sa ai un model in viata pentru ca este mai bine sa iti construiesti u modelul in timpwinking sper ca ti-am fost de ajutor happy