| IForgotMyNameAgain a întrebat:

Avem nevoie de modele in viata? De ce? Argumentati...
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Aleqa a răspuns:

Singurul model de viata suntem noi. Ne putem lua dupa altii si pana la urma o sa ajungem sa suferim din cauza greselilor lor.
Mai bine te iei dupa capul si mintea ta, ca sigur o sa ajungi unde trebuie!

2 răspunsuri:
| sellenaD a răspuns:

Sigur ca avem nevoie.In primii ani modelele sunt parintii, luam drept model inclusiv relatia, comportamentul lor.CRed ca toti am vazut oamenii care seamana foarte mult cu parintii si ne vine sa le spunem esti ca tatal/mama tau/ta sau oamenii care considera ca ceea ce au facut parintii lor nu e bine si spun:''nu vreau sa fiu ca mama/tata''asta demonstreaza ca in momentul cand trebuie sa jucam un anumit rol, inconstient, il ''jucam''dupa propriul scenariu, dar bazat pe ceea ce am mai vazut.Persoanele care au crescut cu un parinte sa zicem, violent, ar trebui sa isi caute un alt model de tata, un om pe care sa-l observe pentru a scapa de trauma respectiva.Cum este un om, personalitatea lui tine de genetica, mediu si educatie.Foarte putin suntem pentru ca asa vrem sa fim,daca ar fi asa usor fiecare ar fi cum ar vrea si nu s-ar mai zice ''LUpul isi schimba parul, dar naravul, ba''pentru ca oamenii desi vor sa se schimbe le e foarte greu.E adevarat ca nu trebuie sa copiem modele, dar nu putem zice ca nu am avut modele in viata, chiar daca nu le-am luat constient. Turqoisse zicea sa nu le luam dupa altii ca o sa ne para rau si e adevarat.NU trebuie sa ne luam dupa nimeni de aceea avem si noi minte si capacitatea de a discerne, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ascultam si sa nu cerem si opinia altcuiva in legatura cu o problema, sa analizam tot ce am auzit de la altii cu ceea ce simtim si noi trebuie sa ne luam propriile decizii. A gresi e omeneste si o decizie buna luata acum poate parea peste cativa ani foarte proasta d'áia nu ii lasa pe altii sa decida in locul tau, ci fii o presoana responsabila.A spune ca nu ai un model in viata e o dovada de mandrie chiar daca nu am ales unul nimeni nu e asa original ii imitam pe oamenii dinaintea noastra.Un exempul ar fi:fetele care isi doresc sa aiba masuri 90-60-90 sa arate cat mai bine zic, dar cu ani in urma femeile erau mai pline si totusi cum s-a raspandit aceasta chestie thinking eu cred ca datorita faptului ca incercam sa copiem anumite modele.Valorile,principiile noastre sunt in functie de modelele pe care le avem.Modele=oameni pe care ii admiram sau ne gandim ''asa bogat,frumos destept ca ala vreau si eu sa fiu''sau ''vreau si eu o rochie, pantofi, poseta, iubit ca al ei'' sau ''nu vreau sa fiu ca el /ea''-il consideri negativ si prin urmare nu l-ai vrea drept model, dar totusi e un model de ASA NU. Sper sa se inteleaga ce am vrut sa zic.happy

| OaNaArEcOnTpEtPu a răspuns:

Nu.Nu avem nevoie de modele in viata pentru. ca cel mai oke e sa fii tu insuti~Sa fii natural! Si cum a zis Turqoisse putem copia greselile pe care le fac si,, modelele''.