| Dyanna_3716 a întrebat:

Am card de memorie si am si laptop si adaptor si cand vreau sa copii muzica in card imi zice o chestie si imi arata try again.sad
Ce inseamna asta?

Multumesc!

2 răspunsuri:
| GenetiX a răspuns:

Trebuie sa stii ca:
- unele card-uri au protectie la scriere, fizica. (Lock)
- unele card-uri sunt formatate FAT16 si au probleme cu denumirile lungi ale fisierelor.
- daca un fisier este mai mare de 4GB nu poate fi copiat pe un card (exceptie facand NTFS)
- problemele driverelor in sistem ale USB 2.0 pot genera erori de transfer.
- card-urile de memorie daca le-ai privii ca pe foi de hartie de matematica, ar putea avea lipsa cateva patratele, poarta denumirea de bug si nu poate trece peste cu scrierea, deci vei avea un card mai mic decat stii ca este ca spatiu.

Cateva incercari de rezolvare:
- formateaza card-ul FAT32 Long Mode, adica nu bifezi Quick in parametrii de formatare.
- asigura-te ca nu exista fisiere mai mari de 4GB (filme, archive)
- nu sta pe Yahoo Messenger si nici in Tray (langa ceas) sa nu ai simbol-ul lui; acesta provoca un dellay din cauza functiei Idle nu stiu daca s-a rezolvat in ultima versiune dar pentru siguranta inchide-l.

PS: nu ma astept sa fi inteles ceva la cum ai scris intrebarea, dar cam asta e raspunsul.

| vasile_2535 a răspuns:

Depinde ce fel de card ai dar la mine de exemplu am micro SD si la adaptor am pe margine un buton pe care il poti da in sus sau in jos adica poate sa fie blocat adaptorul de acolo, vezi ca trebuie sa scrie ceva de ganul,, lock"inseamna blocarewinkingvezi sa nu fie asa. sper ca ti-am fost de ajutorhappy