| TheDarkDragon a întrebat:

Am facut o pagina de facebook pentru un joc, si am postat la informatii si un link cu un site de pe care sa il downloadeze oamenii.Bine inteles, site-ul nu e al meu.Este cumva ilegal sa fac asa ceva? Se poate amenda sau mai stiu eu ce?

5 răspunsuri:
| zurick a răspuns:

Nu cred ca este ilegal, daca tu anunti in pagina ta despre acesta nu e ca si cum ar fi al tau(atunci ar fi ilegal)dar asa nu este.

| Axel22 a răspuns:

Pai dupa parerea mea (deci nu sunt sigur), da, este ilega deoarece incalci drepturi de autor.

| deadeutsa a răspuns:

Tu ai facut un fel de fan-page. Ai putea totusi sa scrii in descriere.
Prin aceasta pagina tu pur si simplu ii faci publicitate tipului care a facut jocul/jocului. Nu are de ce sa fie ilegal.

| TheDarkDragon explică (pentru deadeutsa):

Aha, pai si aia care fac tutoriale pe youtube, si pun linkuri in descriere de unde sa iei jocul, nu e site-ul lor, nu? Adica la cei mai multi, ca pun linkul de unde au luat si ei jocul, chiar daca nu e site-ul lor.

| deadeutsa a răspuns (pentru TheDarkDragon):

Exact. Poate ca nu e jocul lor. Ei doar ajuta lumea sa treaca nivelele. chestia asta nu e ilegala.