| Eu4EverX a întrebat:

Buna Am o intrebare.as vrea sa imi spuneti si mie ce inseamna pentru voi sau ce credeti ca inseamna expresia :" Spune-mi cu cine te insotesti ca sa iti spun cine esti"... Vreau sa vad parerile voastre! Multumesc!

11 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Dar ce este asa de greu de inteles? Scuza-ma, este foarte simplu... te insotesti cu un betiv/a, inseamna ca asa esti si tu... si invers, iesi in lume alaturi de primar esti si tu cineva, nu-i logic?! Eiiiiiiiiiiiiiiiiiiii, dar daca primarul este recunoscut ca betiv, corupt, afemiat, atunci eu iti recomand sa mergi singur/sa nu te mai insotesti cu nimeni/ si fii sigur/a ca reputatia ta va ramane intacta.

| inna a răspuns:

Oficial asa se spune... dar eu nu cred in astahee hee.

| MisterKat a răspuns:

E usor si logic, felul prietenilor, cunostiintelor tale arata ce fel de om esti...

| Orannginna a răspuns:

Este la fel ca aia "cine se aseamana se aduna". Se refera la faptul ca un om este la fel ca grupul din care face parte. Atata timp cat se afla in tovarasia unor persoane, este clar ca a ales sa se afle acolo si ca se integreaza perfect in "ambient". Cum ti's prietenii, asa si tu...la modul general :pe

| remus a răspuns:

Simplu... cu cine esti prieten, cum este prietenul, asa si tu, se refera la comportament, s-au petec dupa sac...

| andytza a răspuns:

Deseori lumea judeca aparentele. O alta vorba din popor ar fi :`Cine se aseamana, se-aduna`.

| mirella25 a răspuns:

Spune-mi cu cine umbli ca sa-ti spun ce fel de om esti!

| m_6429 a răspuns:

Se refera la anturaj.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hai sa-ti zic eu alta:
"Nu judecati oamenii dupa cei cu care se aduna. Nu uitati ca Iuda avea amici ireprosabili." Ernest Hemingway

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine se aseamana se aduna, este de multe ori adevarata...

Răspuns utilizator avertizat