| ReviRocsy a întrebat:

Am o problema. nu stiu pe ce am dat ca acum mi se deschid toate programele in yahoo,cum fac sa mi se deschida toate programele in programele lor orignale... adica messenger-ul sa se deschida in yahoo melodiile sa se deschida in BS player, stiti ca orice calculator normal...Nu toate asa, ca daca pornesc o melodie se deschide yahoo, sau indiferent ce pornesc se deschide in yahoo. Funda pentru raspunsul care ma ajuta! Repede!
PS: nu cu open whit si aleg programul ca daca dau asa de deschid toate in programul ales...

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Toate iconitele sunt la fel si se deschid cu un singur program) Incearca asta http://support.microsoft.com/kb/950505?wa=wsignin1.0 Daca nu merge, atunci ->
RESETEAZA Default Programs pentru diferite tipuri de fisiere in Windows 7, Vista si XP
WINDOWS 7 - Intra in Start > Run > Default Programs sau Control Panel > Programs > Default Programs apoi da click pe > Associate a file type or protocol with a program > apoi selecteaza un anumit tip de fisier (adica in functie de extensie) si da click pe Change Default Program > repeta pentru fiecare fisier caruia vrei sa ii modifici programul default.
De asemenea, poti modifica programele implicite in Windows 7, navigand catre Control Panel > Default Programs > Set your default programs, apoi selectand programele default cu care sa se deschida anumite tipuri de fisiere (metoda poate fi putin mai rapida daca nu ai nimic impotriva ca diferite fisiere sa se deschida cu acelasi program, de exemplu gif, png si jpg vs. Windows Viewer). SAU cel mai usor descarca FIX-ul asta de aici http://www.sevenforums.com/......store.html
WINDOWS XP SI VISTA - poti modifica programele default din Start Menu > All Programs (in XP)/Default Programs (in Vista) > Set program access and (computer) defaults, apoi selectand una dintre optiunile:
Computer Manufacturer (daca ai cumparat computerul cu Windowsul instalat, aceasta optiune va reseta programele default care au "venit" la pachet cu computerul)
Microsoft Windows (programele default vor fi selectate doar din programe marca Microsoft)
Non-Microsoft (programele default vor fi selectate doar din programe care nu poarta semnatura Microsoft)
Custom (poti selecta ce programe doresti ca default pentru diferitele tipuri de fisiere existente in computer)

| alext2 a răspuns:

Dai click dreapta pe fisierul dorit si dai la "Proprietati" sau "Properties" si acolo te duce pe general si ai susun patratel pe care scrie numele fisierului pe care ai dat click dreapta si acolo adaugi. si numele extensiei al programului care vrei sa se deschida.