| daiannna_9951 a întrebat:

Buna am si eu nevoie de Ajutor! Dau funda! Neil Anstrong primul om care a pasit pe luna la 20 iulie 1969 avea masa de 70 de kg atunci.Stiind ca acceleratia gravitationala pe Pamant este 9, 8 N pe Kg pe luna 1, 6 N pe Kg Sa se afle greutatea astronautului pe Pamant dar si pe luna? Eu am incercat sa rezolv dar nu stiu exact daca este bine...imi da batai mari de cap please ajutor Dau funda pentru prima rezolvare CORECTA!

Răspuns Câştigător
| 인스피릿 a răspuns:

E fizica de clasa a 6a. Am sa iti zic rezolvarea.

Formula este : G(greutatea)=m(masa) * g(acceleratia gravitationala)
Deci stiind ca masa este de 70 de kg, greutatea astronautului pe Pamant este egala cu 70kg*9. 8N/kg = 686N (kg se reduc), iar pe Luna greutatea este 70kg*1. 6N/kg=112N happy

3 răspunsuri:
| 인스피릿 a răspuns:

Daianna, ceea ce voiam sa zic e ca greutatea se invata in clasa a 6a. Eu atunci am invatat. =)

| daiannna_9951 explică:

Desigur mersi mult ti-am declarat raspunsul castogatorstraight facela fel am facut si eu:X:X:Xoare de cand stiu asa de bine fizicatongue? mersi si apropo e de clasa a 7happy

| AndraElena31 a răspuns:

Eu zic ca da. Acum depinde si de profa ca fiecare are un alt rasouns.