| littlesunshine a întrebat:

Buna!
Am si eu o intrebare daca ii pot spune asa.
Cum sa fac sa imi stabilesc un program?
Nu reusesc sa ma automotivez deloc.
nu dorm la timp. Spre exemplu imi propun azi ceva.imi scriu pe o hartiuta si o iau cu mine in buzunar si, in ideea ca bifez lucrurile indeplinite (merg la piata, merg la sala etc.) uit pur si simplu, sau ma razgandesc. Ma trezesc uneori ca imi fac ceilalti program. Am impresia ca nu voi fi niciodata constiincioasa.
Ma gandeam ca un calendar mare de perete ma poate ajuta. nu stiu
Habar nu am.
In speranta ca nu vi se va parea atat de stupida intrebarea astalaughing. as vrea sa imi dati un secret, un pont. ceva.

Răspuns Câştigător
| opium a răspuns:

Cel mai simplu este sa procedezi in felul urmator:Iti propui sa faci 10 lucruri intr-o zi (cum ai spus si tu mai sus :mers la piata, mers la sala, scos catelul afara...ai prins ideea). Este bine sa stabilesti clar numarul de lucruri care le ai de facut pentru a observa mai bine ce eviti sau amani sa faci.Numerotezi lucurile astfel 1-un lucru placut(ex.make-up,baut cafeaua, citi ziarul) 2-un lucru necesar-spalat vasele, etc. 3-un lucru placut si tot asa pana la 10. Incearca in prima zi, din cele 10 lucruri to-do sa te fi tinut macar de 6(in proporii egale,nu doar lucurile care iti plac din lista),apoi cu fiecare zi, sa creasca numarul pana la ideal, 10. Cu cat reusesti sa te tii de mai multe lucruri,te sfatuiesc sa iti oferi cateva momente de relaxare si rasfat,precum o baie prelungita,astfel vei vedea ca vei face lucrurile mai constiincios, mai motivata, dupa urmand si rasplata.Pentru o organizare si mai meticuloasa, te sfatuiesc in dreptul fiecarei activitati de pe lista sa treci si o limita de timp necesar rezolvarii acesteia. Este inacceptabil sa iti faca altcineva un program, cel mai bine este sa fii 100% stapana pe viata si prioritatile tale.

2 răspunsuri:
| littlesunshine explică:

Alex.acum nu pot.
.dar de maine incerc. happy-sa vedem ce o sa iasa.

| cksajbkb a răspuns:

Abordeaza felul feng-shuy majoritatea lucrurilor sunt adevarate si eu eram la fel ca tine e important cum este pozitionata mobila mai ales in dormitor daca vrei sa te trezesti cu pofta de viata si sa fi mai echilibrata! intra aici si fa ce zic astia. http://www.pentrudive.com/......ivind.html