| Windwalk3r a întrebat:

Am un catel in varsta de 6 ani, iar atunci cand plec de acasa urlă si e f deranjant si zgomotos... este foarte suparat ca ramane singur. Stiu ca este cam tarziu pentru a il educa, dar m-am mutat si vecinii actuali nu accepta un asa deranj. Va rog, daca aveti vreo idee sau sfat sa ma ajutati. Credeti ca o solutie ar fi castrarea? S ar mai linisti? Este baietel.

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

știu cazul unei femele ce făcea la fel (și era castrată deci nu e o soluție)

| paulp a răspuns:

Castrarea ar putea totusi sa-l mai potoleasca dar nu e 100% sigur. Oricum castrarea cainilor e recomandata, ba chiar obligatorie.
Ai putea sa-l obosesti inainte sa meri de acasa - asftel sa fie mai linistit si sa nu fie asa de activ cat esti plecat.
Daca stai la casa, ai putea face in asa fel incat sa nu-si dea seama ca pleci de acasa.
Mai sunt si zgarzi anti latrat insa nu cred ca sunt ft. OK de folosit.
Incearca cu ceva jucarii - sa aiba activitate cat esti plecat si sa nu urle.

| Oliver24 a răspuns (pentru paulp):

Eu daca mi-as castra propriul caine m-as simtii eu prost sad adica eu am si el nu o sa mai aiba si poate o sa-i pice si ciuda pe mine