| LittleBlackStar a întrebat:

Auziti voi ce parere aveti de desenele din ziua de azi? Adica prostiile astea:Magicienii din WP,Bafta Charlie,Hannah Montana,Sonny with a change si asa mai departe! Ok,ok recunosc ca eu mai mie imi place de la Disney Channel "'Shake it up" este singurul care mi se pare interesant! Dar ce s-a intamplat cu vechiile desene "Viata cu Louie",Tom & Jerry, Spioanele, Printesa Sisi, Scooby-Doo etc! Acum nimeni nu mai stie de desenele astea toti se uita doar la prostiile de pe Disney Channel!(exceptand Shake it up)Nu stiu poate ca sunt eu ciudata si proasta ca am ramas in urma cu "moda"!tongue Nu va lipesesc vechiile desene? Ce parere aveti? va plac cele noi?

45 răspunsuri:
| loryi98 a răspuns:

Si mie imi e foarte dor de vechiile desene.Mai de mult se numea Jetix

| daydreamer a răspuns (pentru loryi98):

Si MAI de mult se numea Fox Kids. Doamne, parca as avea 100 de anilaughing

| sunflower01 a răspuns:

Bafta charlie, magiciteni din w p, shake it up... sunt seriale nu desene animate
si mie imi placeau alea vechi dar si astea imi plac cu toate ca m am cam plictisit de ele deoarece da de 1000 de ori aceleasi episoade.
witch, printesa sisi, povestiri de hans christian anderson(sau ceva de genu'), bibi blocksberg(sau cum se scrie)....imi placeau

| antohianda a răspuns:

Mie imi plac cele noi dar Spioanele e de Disnet Channel la 10 noaptea, Tom & Jerry e cartoon Network, Scooby Doo tot pe Cartoon Network.Asa ca nu-ti face griji ca nu mai sunt desenele acestea.

| GulubuntzBudulush a răspuns:

Astea nu sunt desene sunt un fel de filme, seriale cu actiune reala, telenobele și nu sunt pentru copii, sunt pentru cei mari (15-35 ani, însă nici pentru cei mai mari u sunt mai prejos la uni). Eu sunt copil și sincer nu-mi plac nimic sunt răi și foarte așa îmi plac desenele animate însă să facem o istorie animată.
înainte 1989 - puține desene mai mult pe Bulgari, în special desenele animate erau bune dar nu prea înțelegeai însă dădea și la români.
1989-1997: începe să apară Ager Film și o mulțime de alte studiouri care dau desene pe TVR și alte programe de tele și sunt în general destul de bune mai ales noile Disney care sunt introduse. Totuși fără un canal de desene și cu multe desene subtitrate nu e destul, mai ales copii de 6 ani și mai mici trebuie să le citească părinții și să fie atenți că nuprea avea luea internet însă cam începuse să aibă însă pentru că majoritatea erau în alte limbi și nu prea publica nimeni cam același poveste oricum începuseră cd-urile, dvd-uri, etc și totul începe să se modernizeze grăiesc eu.
1997 - o bombă că începe Cartoon Network care dădea multe desene clasice și foarte frumoase însă pe ascuns începe să dea desene urâte înfiorătoare care se strâng încetul cu încetul. Oricum erau în engleză deci trebuia să-ți citească părinții dacă erai mic sau să citești tu sau să știi câte puțin, sau context sau mai bine nu te uitai. Programul de animație începe cam la 6 și se termină cu TNT (mai târziu TCM, acum e iară TNT acolo, la RCS-RDS că ăștia mai fac) Uite încep îmbunătățirile.
1999 - Începe Fox Kids (Jetix de mai târziu formă) care difusează aproape numai desene bune cu mici excepții care nu sunt totuși toate chiar așa de rele și acestea sunt atenție în română (aproape toate) și difusezeau de la 6-7 până la 12 noaptea unde mai târziu a fost amplsat Fox Kids Play care dădea tot desene bune în general același însă cele mai calitate. Mise se pare că tot blocul avea aceiași imagine cel puțin România și Rusia iar apoi România și Bulgaria dar cred că mai mulți și reclamele erau în mai multe limbi și fiecare auea nu mai sunetul reclamei respectibe. Acest canal aprticular a fost un succes păcat că nu mai este.
2001 - Se lansează un nou canal animat spaniol (însă chiar în acel an începuse stăpânirea ungurească) care difuza pe-atunci desene frumoase însă și unele stranii care erau nu prea propriu-zise iar alte nu prea erau frumoase (IKO Entertaiment). La ora 20 sau 21 (unde erai cam așa se făcea pe atunci) începea Musicmax ce dădea muzică el era de la Tematic Cable un alt dinăsta de canale ungurești care a fost s acuma supaniol și aliat cu IKO acuma aproape că sunt fuzionate.
2003 - Canalul acela animat se termină acum pe la ora 2 pentru că acuma începe Musicmax (canalul animat începe pe aceiași oră acesta neschimbat) repede pentru că la ora 8 pnă pe la 1 sau chiar mai târziu este A+ (Action+), precursorul lui Anime+ și un alt produs IKO care dădea filme de acțiune (numai în România, alte canale la această oră).
2004 - Pentru scurt timp se difusează Cherry Music care este tot un fel de Musicmax însă cu nume schimbat însă se difusează la 8 ca mai înainte pentru că acuma nu mai e Action+.
2004 - Se lansează un nou canal animat care era fostul Action+ numit A+ (Anime+) practic prescurtarea aceiași însă nnumele real diferit și acuma este animat dă până la 1 sau mai târziu până pe la 2 atât desene cât de cât bune și frumoase stilul anime (îmi plăceau, maș mai uita cum ar fi Pokemon, Kaleido Star și Țeștoasele Ninja, ultimile sunt desene animate americane nu anime japoneze) precum și alte care nu-mi prea plăceau și erau cu rectricție de vârstă nu prea erau frumoase pe 11-12 începeau seinen pentru tineri (15+, însă mai mult 19+ că aceștia se uitau mai mult îînsă și cei primi uteau să se uite pentru că erau mari). Canalul a fost un succes temporar până în 2007.
2005-2006 = Canalul cu care partaja A+ se schimbă și anumite aspecte se degradează pentru a fi cumpărat de Chellomedia însă în principal desenele erau bune, practic canalul s-a prostit mai târziu și s-a extins.
2004 - Fox Kids devine Jetix și începe să dea desene mai puțin bune însă multe bune și mai târziu cam 2-3 telenovele mai rar (însă nu consecutibe) nu foarte rele însă nu bune pentru copii.
2007 - A+ este cumpărat AXN care l-a scurt timp îl schimbă în Animax care la început dă cam același anime-uri dar între timp schimbă a introdus atât desene dublate care erau pentru mai multe vârste cât și subtitrate multe dintre ele pentru cei mai mari (în România, spre deosebire de Cehia și Ungaria care aveau platformă în limbile lro și Slovacia care avea în cehă, serialele erau subtitrate), încetul u încetul s-a stricat îmi plăceau cam 2 și în 2010 cam le-au scos au băgat conținut de filme, practic l-au cam stricat.
2007 = Apar Kidsco și Jimjam care dădeau în general desene bune mai vechi și care și acuma dau desene bune (Jimjam mai dă din astea mai puierile dar cam îmi pplac, iar Kidsco s-a zis cu el în 2014, gate s-au săturat de el, jocuri spun ei). DIn câte știu parcă emițeau ambele o îi întreagă dacă nu emițeau JImjam emite acum și Kidsco cel puți emițea la sfârșitul lui.
2008 - Jetix dă starurile Disney un bloc separat pe care tot se supără ăștia pe care eu zic că dădea desene bune însă și un serial-telenobelă Hannah Montanah care a stricat ratingdul, blocul era numsi în România și Bulgaria zic uni.
2009 - În acest an Jetix s-a transformat în Disney Channel astfel blocul Jetix Play care difuza desene bune după 12 noaptea s-a terminat și Disney Channel a emis scurt timp până la 10 u o grilă de program aproape total diferită fiind păstrate pentru niște luni desenele animate. 2 ani mai târziu difuza 90-99% "telenobele" și era un canal o zi În acești primi 2 ani mai difuza rar desene marca Disney însă în gala de Playhouse Disney în general frumoase însă destul de separat ca să fie același canal. Îmi pare rău, îmi plăceau desenele Jetix/Fox și chiar și desenele Playhouse le-au mutat sau le-au scos.
Se lansează DDTV care dă de la ora 6 ziua până la 7 seara desene, la ora 7 și 8 documentarr și restul filme care dădea desene bune însă nu era canal de desene ci diferit.
2010 = Apare Nick (elodeon și Jr. mai târziu ăsta) și care dă în genral desene bune, unele nu prea sunt bune și nu pre-a-mi plac și unele telenobel nu-miplac. E bunuț.
2011 - Apare Disne Junior un canal într-o eră cu desene proaste însă care dă desene bune aproape toate unele nu sunt chiar rele însă puierile e unul pe care îl consider urât însă nu-l mai dufsează totuși în paee rău că unele l-a scos. Playhouse Disney este acum DIsney Junior Block.
2006 = Pare Boomerang (engleă și maghiară) mai târziu și română și Cartoon network este în română.
2014 = Apare Megamax cu desene nu prea frumoase însă unele acceptabile și seriale telenobele care nu-mi plac.

Cam astea sunt. ȘI copii să se uite la desene animate nu greșeli. Pe internet sunt multe animații frumoase.

| 拉维尼亚 a răspuns:

Le urasc mai mult ca orice. nu suport desenele disney sau desenele animate noi. Doar animeurile. Ar fi fost mai bine daca ramanea jetix. Oricum nu doar tu esti invechita si eu sunt asa, iar desenele vechi imi lipsesc foarte mult. Chiar mai inainte cautam desene vechi

| Deyutza1039 a răspuns:

Sunt frumoase toate de pe Disney Channel dar si desenele vechi dar copii au mai crescut si se uita la ceva nou nu la Tom & Jerry, Viata lui louie (n-am auzit de desenele astea) etc.

| Fuchii a răspuns (pentru Deyutza1039):

: ) N-ai auzit de ele da unde ai trăit în peșteră acum serios!?

| Deyutza1039 a răspuns (pentru Fuchii):

Chiar nu am am auzit de ele serios! Si ce te intereseaza pe tine daca am trait eu in pestera sau nu? Vezi cum vorbesti...

| Fuchii a răspuns (pentru Deyutza1039):

: ) Nu cred că te-am jignit nu nimic! Deci nu ai niciun drept să-mi spui,, Vezi cum vorbești,,

| LittleBlackStar explică (pentru Deyutza1039):

:O :O :O in viata mea nu am mai intalnit copii care sa nu fii auzit de Tom & Jerry! Hai sa zicem ca fie nu ai auzi de Viata cu Louie dar te Tom & Jerry...straight face Ciudat...

| daydreamer a răspuns (pentru Deyutza1039):

Honestly, cati ani ai daca n-ai auzit de Viata cu Louie?

| Deyutza1039 a răspuns (pentru Fuchii):

Ba spun ce vreau eu!

| Deyutza1039 a răspuns (pentru LittleBlackStar):

De Tom & Jerry am auzit!

| Deyutza1039 a răspuns (pentru daydreamer):

Am 11 ani

| LittleBlackStar explică (pentru Deyutza1039):

Mda...ma rog mai bine auzeai de Viata cu Louie si restul decat de ''desenele''astea noi straight face

| Deyutza1039 a răspuns (pentru LittleBlackStar):

Stii ceva? Eu am uit la ce vreau nu ma obligi tu sa ma uit la Louie!

| LittleBlackStar explică (pentru Deyutza1039):

Mai usor fetito vezi sa nu te inceci cumva! rolling on the floor))))) acum serios esti PATETICA! Ti se pare ca te-as fii obligat sa te uiti la Louie? cu toate ca ar fi mai bine sa te uiti la ce-i de calitate! Eu doar ti-am dat un mic sfat! Daca vrei accepta bine daca nu, nu! Sincer dupa cum vorbesti nu ma mira la ce te uiti! Imi este mila de tine copilo! Iar cu mine nu vorbesti asa cum ai tu chef ca sa stii sunt mai mare ca tine asa ca taci si du-te si uitate pe Disney Channel! Nu cumva a inceput Hannah Babana? rolling on the floor) Ce minte ai...straight face

| LittleBlackStar explică (pentru Deyutza1039):

Mai usor fetito vezi sa nu te ineci cumva! rolling on the floor Acum serios chiar esti patetica! Ti se pare ca te-as fii obligat eu la ce sa te uiti si ce nu? Doar ti-am dat un sfat bun daca vrei asculta daca nu e treaba ta! Iar cu mine nu vorbesti asa cum iti tuna tie da? sa stii ca sunt mult mai mare ca tine si ai grija cum vorbesti? Oricum la ce sa ma astept din partea ta? laughing Nu-mi pun mintea cu tine copila! Du-te si te uita la Disney nu cumva ti-a inceput Hannah Babana? rolling on the floor

| LittleBlackStar explică (pentru Deyutza1039):

Mai usor fetito vezi sa nu te ineci cumva! laughing Acum serios chiar esti patetica! Ti se pare ca te-as fii obligat eu la ce sa te uiti si ce nu? Doar ti-am dat un sfat bun daca vrei asculta daca nu e treaba ta! Iar cu mine nu vorbesti asa cum iti tuna tie da? sa stii ca sunt mult mai mare ca tine si ai grija cum vorbesti? Oricum la ce sa ma astept din partea ta? laughing Nu-mi pun mintea cu tine copila! Du-te si te uita la Disney nu cumva ti-a inceput Hannah Babana?

| LittleBlackStar explică (pentru Deyutza1039):

Poate daca ti-am scris de 3 acelasi lucru o sa intelegi dar slabe sanse!laughing

| Deyutza1039 a răspuns (pentru LittleBlackStar):

Ce minte ai tu!

| MarinSebastian a răspuns (pentru Deyutza1039):

Esti asa de urata in cat ai fugit acasa si mama ta se astepta sa sune politia dar a sunat hingheri

| ஐღArinaღஐ a răspuns:

Mie imi plac fostele desene(cand eram mica m-a uitat cu tata la Viata cu Louie si Tom & Jerry) si la spioanele(le adoram si m-a jucam cu o prietena pe cand aveam 6 anisori, eu eram Sam) si mie imi place Shake it up, dar nu pot sa zic ca nu-mi plac Magicienii din WP, Bafta Charlie...sunt amuzante uneori insa as vrea tare mult sa revad desenele copilariei mele:p

| alexandra1993 a răspuns:

Cand eram mica preferam sa ma uit la Stan si Bran big grin, dar urmaream si desne animate precum Tom si Jerry, Looney Tunes, Scooby Doo (erau in engleza pe atunci pe cartoonnetwork), pe Foxkids(actualul DisneyChannel) ma uitam la Famila De ce?, Viata cu Louie, Lumea lui Boby, Piratul Jack cel Teribil, Peter Pan, Pisoiul Eek etc. iar pe Minimax urmaream Franklin, Babar, Simsala Grimm, Povestiri din Cripta etc ....erau multe chiar si pe Acasa Tv era (in weekend cred) de pe la 8 pana la 8:30 seara "Bunica in bucatarie" si in timp ce bunica pregatea reteta, erau doi copii Ruxi si Achi care prezentau desene animate, nu stiu daca isi mai aminteste cineva, sau duminica(cred) era pe Protv emisunea Abracadabra.Pe vremea mea copiii urmareau desene/emisiuni frumoase, nu ca acum...

| βeĺBŷŷ a răspuns:

Si mie imi place Shake it up dar imi place si Magicienii din WP. Unele chiar te plictisesc.Acum sunt la ''moda'' desenele care sunt cu oameni reali.Inca se difuzeaza vechile desene dar tineretul nu se mai uita la ele. Spioanele sunt super si ma bucur ca Hannah Montana nu mai e ca atata stia sa faca Miley sa se imbrace de 20 de ori pe zi sa sa cante.
Curaj caine fricos si puiul si vaca vai ce desene frumoase si laboratorul lui Dexter. Acuma sunt alte desene ceva cu niste ninja sau cu un print pe insula (nici nu le stiu numele) ca ma pictisesc.

| Fuchii a răspuns:

: ) Ba da chiar foarte mult...Desenele de acum sunt doar de distracție...te învață să minți să prostești lumea și alte chestii.Chiar vreau să se dea din nou

| JustClaudiu a răspuns:

Acesta este motivul meu de a urmari Boomeranghappy--->Familia Flinstone,Familia Jetstone, Looney Tunes, Tom&Jerry, Scooby Doom, Yogi s.a. din brigada veche.

| LittleBlackStar explică (pentru JustClaudiu):

Tu il ai in limba romana? Ca si eu il am da in limba maghiara si nu inteleg nimic! X-(

| JustClaudiu a răspuns (pentru LittleBlackStar):

Dahappy..Si azi am vazut ca e si Laboratorul lui Dexter, Johnny Bravo etc.

| deM0 a răspuns:

Dupa parerea mea e ca si astea sunt foarte frumoase si amuzante.
dar acum sa fim sinceri nimic nu se compara cu cele vechi
cu un pahar de suc si cu o guma in gura stand in fata televizorului uitanduma la scooby doo laughing ce vremuri 8-

| daydreamer a răspuns (pentru deM0):

Sa mentionam, guma Turbo (daca ai prins-o):Xlaughing

| raduthebest a răspuns:

Desenele din ziua de astazi nu au nici o calitate morala sau educationala.Ma bucur ca si altcineva are aceeasi parere ca mine.you're welcome

| miriam18 a răspuns:

Nu sunt niste prosti de desene au scos cele frumoase adica vechi si le au bagat pe astea NU IMI PLAC

| PinkCupcake a răspuns:

Cele noi sunt OK, dar si pe mine ma enerveaza. Totusi, eu ma uit la cele vechi pe net (peteava, youtube etc.). Astea noi parca nu au farmec, iar cele vechi erau foarte diversificate, in astea toate sunt despre 2 oameni care se iubesc, adolescenti si chestii de genu.

| XxXNumBerXxX a răspuns:

Curaj caine fricos nu ti se pare frumos?

| LittleBlackStar explică (pentru XxXNumBerXxX):

Acum intelege si tu ca nu am stat sa enumar toate desenele animate care imi placeau si imi mai plac inca unele de aceea am pus ''etc''winking

| XxXNumBerXxX a răspuns:

Ma da ce ai ca spioanele se mai difuzeaza pe disney

| LittleBlackStar explică (pentru XxXNumBerXxX):

Ma rog...

| Deyutza1039 a răspuns (pentru XxXNumBerXxX):

Da asa e stau pana la 11 noaptea sa le vad rolling on the floor

| KazumaKwabara a răspuns:

Nu,mie unul mi se par very nasoale, numai pentru copii mici.In schimb,animeurile japoneze sunt niste minunatii care pot atrage si adultii,majoritatea.Cel mai ubn anime care a existat vreodata si nu mai gasesti unul la fel de bun este yu yu hakusho,te capteaza cu povestea lui,iar dupa ce urmaresti vreo cateva episoade nu te mai poti lasa,vrei neaparat sal termini de vazut pana la final, iar dupa ce se termina, nu iti vine sa crezi ca s-a terminat, simti ca viata nu mai are rost, simti ca ai un gol imens in suflet, si iti vine sa plangi(asta o zi 2 ). Oricum, cel mai tare anime din toate timpurile, eu l-am vazut de vreo 3 ori si inca mai vreau sa-l vad iar.

| LittleBlackStar explică:

Da aveti dreptate! Cred ca la toti ne lipsesc macar putin vechile desene! Si da sunt haioase si frumoasa un pic si cele de pe Disney adica depinde de si de episod!big grin dar sunt frumoase uneori si mai rar ma uit si eu la Disney cand mai prind si nu am ce face!

| Teolikka99 a răspuns:

Chiar imii este dor cate odata de desenele vechi dar ma mai uit la ele pe site-ul: www.desenele-copilariei.net poti incerca. Cate despre cele noi hmmm...imi cam place sa ma mai uit la Magicieni din WP si Bafta Charlie;) pote am ramas eu prea copilaroasa :P :))

| andreutzadeutza18 a răspuns:

Da imi este la fel de dor ca tie de vechile desene.big grin erau super...nu ca astea de acum care is nspa rau de tot (parerea mea), mie imi placea cel mai mult Cei cu Andilaughing...dar asta este pacat ca le-au scossad