| Jesus24 a întrebat:

ce parere aveti despre uciderea taurilor ca coride? Oare exista un mod de a protesta imotriva acestei cruzimii? Am citi undeva ca niste vedete au protestat pozand nud si pline de sange.:d funda

Răspuns Câştigător
| R_8074 a răspuns:

Sunt niste barbari. Acum o saptamana sau cateva zile am vazut o stire pe net cum ca o toreadoare a fost impunsa in picior de coarnele unui taur. Si sincer? MA BUCUR! Suntem in secolul 21. Nu mai suntem in antichitate sau in evul mediu sa fie privite ca pe niste lucruri firesti. Si nu ar mai exista asa ceva daca oamenii nu s.ar duce sau nu ar incuraja asa ceva. Dar cand vezi ca oamenii protesteaza ca nu l.a omorat din prima si ca a ratat... (am vazut pe sport.ro) deja cred ca degeaba ne mai numim Homo Sapiens Sapiens. Eu nu sunt de acord cu violenta nici macar a unui singur animal, mai ales a mai multor tauri pentru ca ei chiar daca nu au sentimente si nu pot comunica ceva, tot sufera cand ii lovesti si cand maltratezi. Si din cate stiu eu, animalele cand sunt omorate trebuie omorate fara sa sufere, pentru carne sau piele sau altceva. Dar se pare ca regulile astea nu se mai respecta. Cand am intrat in UE ne.au criticat toti ca taiem porcul de Craciun. Ca suntem barbati ca sufera, desi noi incercam sa il omoram cat mai repede. Dar de luptele acestea de ce nu spune nimeni nimic? De ce nimeni nu critica? Mie se par oribile luptele astea, specifice pentru redusii mental.

8 răspunsuri:
| Hăgiul a răspuns:

Nu se va întâmpla nimic până conştiinţa colectivă nu se va schimba. Degeaba există 3-4 oameni care protestează, când la coride vin VIP-uri şi stadionul este plin. Pur şi simplu nu merge!
Este ca şi când extratereştrii ar veni şi ne-ar folosi la jocurile lor, s-ar distra după care gata...la "gunoi" cu noi. Şi toreadorii se îmbogăţesc din treaba asta...

| ThePunisher a răspuns:

E cam aiurea, pentru ca ii omoara si atat. Macar daca in loc sa se joace cu ei i-ar fi sacrificat pentru consumul de carne, tot era mai bine, dar asa, sa omori din placere e sadic. Nu se pot face prea multe pentru ca face parte din traditia spaniolilor si nu cred ca sunt dispusi sa renunte la traditia lor atat de usor.

| SkittlesNuMaiTrecePeAici a răspuns:

Buna Alexandru
Din pacate nu poti face nimic din cauza ca "asa-i traditia"...

Sper ca te-am ajutat happy

sad

| misumisu a răspuns:

Modul de protest al vedetelor este total lipsit de "farmec" - mai mult excita decat sa opreasca

| Jesus24 explică:

Multumesc ca ati raspuns

| Masteruuuz a răspuns:

E ca si cum i-ai spune unui roman de la tara sa nu mai taie porucul de Craciun dar totusi e diferit noi il taiem pentru carne dar ei doar se distreaza! Si app:sunt de la tara si nu asi rezista fara sa se taie porcul de Craciun!

| tonnyas a răspuns:

Hmm, buna intrebare. chiar este un adevarat masacru cum ucid taurii de la coride. oare putem cumva protesta pe internet?