| anonim_4396 a întrebat:

De ce suntem pusi la colt de catre occidentali, prin faptul ca trebuie sa recurgem la asomare, atunci cand sacrificam porcul de Ignat? Oare uciderea in chinuri a taurilor in arena, nu este o cruzime fara margini? Pe spanioli, cine-i condamna?

8 răspunsuri:
April
| April a răspuns:

Marturisesc ca nu stiu cum stau lucrurile cu asomarea dar, in ceea ce priveste corida, e foarte vechi obiceiul si nu se deosebeste prea mult de ceea ce a inceput si la noi sa devina traditie o anume vanatoare de mistreti crescuti special peste an pentru placerea anumitor persoane cu pungi pline, fiindca tot s-a vorbit despre portofel.In fine, se pare ca omul insusi a ramas cu niste obiceiuri reziduale din vremi trecute spre a-si satisface placerea ancestrala de a ucide.Candva ucidea animale doar spre a se hrani:in vremurile moderne omul si-a facut din omorul fratilor sai intru regn, o desfatare. Dar poate ca mai bine e sa-si descarce agresivitatea astfel decat declansand razboaie si ucigandu-se unii pe altii! Si sa nu vorbeasca occidentalii fiindca natura umana e aceeasi :in Orient sau in Occident, la Nord sau la Sud!

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Cand ai sa inveti ca occidentalii, obisnuiti de generatii intregi sa asocieze carnea cu hypermarketul, nu vor sa stie cum a ajuns carnea aia, pas cu pas, in farfuria lor.
Sunt devorati de o "mila" imensa fata de animale (oricare ar fi ele), asa ca tuna si fulgera impotriva unor metode de sacrificare, pentru simplul motiv ca "da bine".
Uita-te si tu cate societati de protectia tuturor soiurilor de animale au aparut! Nu m-ar mira sa apara curand si unii care sa vrea sa salveze sobolanii de la deratizare.
Occidentul are senzatia ca ceea ce nu se vede (sangele) si ceea ce nu se aude (tipetele animalului) nu exista.
Iar in privinta taurilor ucisi in chinuri, chiar nu-i intereseaza, pentru ca, presupun ca aia nu se mananca.
Atunci cand e vorba de corrida, e traditie seculara. Cand, insa, e vorba de Ignat, devine barbarie.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@lolita: Si, daca e "asomat", porcul devine automat si sanatos-tun? Intreb si eu ca una care cumpara carnea din supermarket, fiind a 5-a generatie incaltata si necrescand cu porc sau alte salbaticiuni in curte.

| Arthur a răspuns:

Apropo de asomare, am văzut în Italia cum sacrificau un porc. Te rog să mă crezi că a murit mult mai greu decât dacă l-ar fi înjunghiat un măcelar de-al nostru, în mod tradiţional. Dacă nu foloseşti corespunzător dispozitivul de asomare devine totul o tragi-comedie. Dacă nu reuşeşte din prima şi glonţul nu pătrunde unde trebuie, animalul suferă, se agită, şi dacă se enervează nu ştiu cum va mai sta la a doua sau a treia încercare. Problema e că suntem priviţi cam de sus de către unii europeni, dacă cu dreptate sau nu asta e altă poveste. Numai că şi ei au o problemă : sunt foarte miloşi cu animalele dar nu manifestă aceeaşi milă faţă de semeni pe care îi tratează cu multă indiferenţă (asta am sesizat în Germania ). Dacă o pisică nu poate sau nu vrea să coboare dintr-un copac, să zicem, se adună toată suflarea :pompieri, poliţie, protecţia animalelor, lume multă şi televiziunea; dar dacă e cineva căzut jos toţi îl ocolesc fără să se întrebe ce e cu el. Făcând o glumă, la noi tot se găseşte cineva să vadă dacă măcar are bani în portofel.

lolita
| lolita a răspuns:

Tu ai vazut vreodata o corida? deoarece in arena taurii nu se ucid in chinuri cum zici tu.
si daca tot ai deschis discutia iti zic ca nici in Spania nu sunt de acord cu moartea taurilor in chinuri. ceea ce se intampla in unele sate unde taurii sunt alergati cu caii si omorati cu brutaliatate. asta se intampla in padure si nu in arena. cat despre porcul nostru, ce pot zice unii chiar nu duc carnea la un veterinar sau unde se duce pentru a vedea daca porcul este santos, sunt oameni de la tara care cred ca daca l-au crescut ei porcul nu poate fi bolnav si de aici se imbonavesc o multime de `persoane in fiecare an.

lolita
| lolita a răspuns:

Eu locuiesc in Spania de cativa ani buni si sunt casatorita cu un spaniol. si da, am vazut o corida de tauri sau mai binezis mai multe. tu ar trebui sa-ti vezi de porcii tai.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai mare dreptate, in fond tot traditia sta la baza ambelor obiceiuri, numai ca unul a ramas obicei, iar celalalt a devenit spectacol grandios. Ma infioara amandoua!
Pe spanioli ii condamna rudele celor ce mor ucisi de tauri!
Sub ce semn ne aflam, acesta care iti genereaza interogatii cu tenta morbida?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lolita, da-mi voie sa-ti spun ca esti intr-o "greseala de eroare"! Am trait si, implicit lucrat in Spania, in provincia valenciana Requena. Deci, te rog, nu ma intreba daca am vazut vreodata o corida... Cred ca traiestti intr-o lume a ta, in care, tot ce este "trendy" este si placut. Te pot combate, oricand si, vis a vis orice subiect, legat de Spania. Nu da raspunsuri ca si simplu turist... Am VAZUT corida REALA chiar in centrul Valenciei. Ce-ti este asa greu de inchipuit? Arena este chiar langa gara centrala. Sa inteleg ca "vietuiesti" pe langa subiect? Adica, subiectul fiind centrul, tu, preferand centura? Damn! laughing