| lencikk a întrebat:

Bunabig grin hei am primit cadou un catelus:d nu stiu exact ce rasa e dar "x" cine mi la dat a spus ca e o corcitura de pichinez si nu stiu ce cainebig grin faza e ca e pui si are o saptamana sau 2 si nu stiu ce sa fac sa il starnesc la joaca...nu se joaca deloc a mancat si e totul ok dar nu are kef de joaca. ce sa fac? p. s de cand l-am primit inca nu a facut nici o treba(adica nu sa pisat si toate alea) si ma intreb daca il scot afara va face? vreau sa il deprind sa faca toate treburile afara si sa nu faca mizerie in casa big grin stiti vreo metoda? momentan doarme. e asa scumpel. app pentru varsta lui ce mancare sa ii dau?

Răspuns Câştigător
| LiLlYAnNe a răspuns:

Unii caini se acomodeaza mai greu in casa.Asa ca, inca ii este frica de stapani, e mic. Dul neaparat afara! Daca nu face nimic e foarte rau.Are probleme inseamna. Daca face afara sa il lauzi.Cainele cind face o baltoaca in casa peste 2 minute uita ce a facut si il certi degeaba.Deaodata ce maninca dul afara.Doar asa se invata cainele sa faca afara.Deci,nu il certa chiar tare cit e mic. Oamenii tot greu se tin cind sunt mici, nu? Deci, in perioada de pui mic nu il certa chiar asa tare.Mai tare il poti certa de la 3 luni.Eu am facut asa si totul a fost bine happy. Te-am pupat!:*

6 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Catelusul e inca prea mic si doar mananca si doarme. Te rog scrie pe google si informeaza-te despre cresterea si ingrijirea cateilor ca nu e chiar asa o joaca.(am crescut 4 catei pana acum)Eu stiu ca nu ai voie sa il scoti afara 4 saptamani, pana ii faci vaccinul, ca se poate imbolnavi de jigaraie. Poti sa il inveti sa isi faca deja treburile in baie:il duci acolo imediat ce se trezeste si ai rabdare cu el.Se invata foarte repede. Poti sa ii dai lapte(cu paine ), orez, iaurt, branzica nefermentata etc.Afli mai multe pe net.Pentru limbrici trebuie sa ii dai pastile.Iti spune veterinarul ca trebuie neaparat sa il duci la el pentru vaccin.

| Larette a răspuns:

Are o saptamana si vrei sa se joace? Momentan mananca si doarme. Mai asteapta sa creasca.

| Larette a răspuns:

Eu stiam ca laptele(nu cel de la mama) face viermi intestinali.

| LiLlYAnNe a răspuns:

Hei.Nu e frumos! Eu nu am stiut de asta.Multumesc ca mai informat. Poate eu nu stiam.Am sa tin cont de asta data viitoare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca il duci afara la varsta asta are foarte mari sanse sa capete boli si sa moara.Nu le asculta pe "desteptele" de mai sus si nu-l scoate afara pana nu are toate vaccinurile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai du-l pe afara, dar vezi ca nu e prea bine, e prea mic. Da vezi ca din cauza asta s-ar putea sa-l resfeti prea mult, mai trebuie si putina bataita(cand s-o face mai mare si daca face rele). O palmuta 2 poate chiar si 9 laughing eu asa ii fac catelului meu cand nu e cuminte. Ii dau cam tare, ca data viitoare sa nu mai faca! Il iau la bataie daca nu e cuminte!