| BlossomofBubbles a întrebat:

de 1 saptamana am inceput sa mananc mai putin (doar o masa/zi) si sa merg la sala zilnic(asta fac deja de 3 ani), fac asta cu scopul de-a scapa de niste kilograme, dar parca nu reusesc, imi e imposibil, arat exact la fel si pe cantar apar si kilograme mai multe, ma dispera si pe langa asta sunt si infometata, care e faza?

Răspuns Câştigător
| Verdant a răspuns:

Nu slabesti din cauza singurei mese pe care o iei pe zi!
Nu se ia doar o masa pe zi, poti lua si 4! Doar sa mananci foarte putin. Dimineata o felie unsa cu ceva, mai tarziu mai mananci un mar, la pranz mananci putina ciorba iar la masa de seara mananci o portocala sau orice fruct!
Hai sa iti explic de ce nu slabesti cu doar o masa pe zi. Organismul tau este foarte epuizat cand ii dai sa manance doar o data pe zi, cand ti se face foarte foame, iti iei singura masa pe ziua aia si gata, dar nu e bine! Organismul transforma aproape toata mancarea in grasime din disperarea de a functiona mai bine, cu vitamine, calciu etc, pe care le iei din mancare. De aceea nu slabesti, mananca de multe ori si putin si ai sa vezi ca ai sa slabesti 20 de kg in aproximativ 6-7 luni, este dovedit. Incearca sa lasi Cola si ciocolata, chiar acum vad ca ai pofta de un Fast Food, dar nu sunt sanatoase deloc!
Poti sa faci sport si 30 de ani incontinuu si tot nu slabesti cu doar o masa pe zi.
Bafta! Daca nu crezi ce am spus mai sus, documenteaza-te si pe internet!

7 răspunsuri:
| snzpaul a răspuns:

Degeaba daca mananci o masa pe zi, care este echivalentul a trei mese.
Nu trebuie sa nu mananci, mananca putin [cat sa te saturi], incearca sa renunti la Cola, dulciuri si paine.
Evita mult pastele si mancarurile prajite in ulei.
Exerseaza mult, flotari, genoflexiuni si abdomene.
Daca mergi la sala poti incerca bicicleta si banda.

| guardian18angel a răspuns:

Faza e nu cat mananci ci ceea ce mananci si cand.

Doar pentru ca mananci mai putin, si faci miscare, nu inseamna c-o sa slabesti rapid (nu te astepta la rezultate rapide).

Ideea principala e ca trebuie sa stii ce trebuie sa mananci si la ce ore, iar pentru asta e destul de indicat sa consulti un medic nutritionist.

Apoi, miscarea iarasi trebuie specifica, si temeinic... timp de mai multe luni de zile.

Da, stiu, e naspa, e aiurea, dar e un mod natural de a te insanatosi si de a slabi, fara sa duci lipsa de vitaminele si nutrientii de care ai nevoie neaparat... daca continui sa te infometezi poti sa patesti chestii aiurea, ca si anemie, si alte afectiuni in genul, sau sa slabesti din muschi, ceea ce iarasi e aiurea rau.

Fiecare persoane au propriile reguli la corp, din pacate, si trebuie sa le urmam.

Bafta multa sa ai! happy

| Roxaname a răspuns:

Iti spun ca poate atunci cand manaci, mananci putin dar acele alimente au calori multe si depinde ora la care mananci sti succes in continuare!

| Curious9 a răspuns:

La anul voi fi la facultatea de medicina, stiu cateva lucruri, dar nu destule, asa ca te voi sfatui sa mergi la un nutritionist. El stie cel mai bine.
Dar mai intai sa-ti spun ce stiu eu.
In primul rand, daca vrei sa ai o silueta nu trebuie sa variezi cantitatea de mancare pe care o mananci. O silueta se mentine, asa ca, pe urmatoarele cel putin 3 luni, programeaza-ti ce mananci, cat mananci. Primul pas este sa mananci constant, la ore fix, o anumita cantitate de mancare.
Al 2lea pas este miscarea. Degeaba te duci la sala daca faci 1000 de exercitii si nu depui efort pentru niciunu. Si cand depui efort ma refer sa te "chinui". Spre exemplu, eu dupa 15 flotari deja sunt extenuat. Ideea este sa treci aceasta bariera, pentru ca initial, corpul consuma caloriile si grasimile ( verifica trigliceridele ) din sange, cele pe care tocmai le-ai consumat.
Ultimul pas care este cel mai greu, este consecventa. Daca vrei sa mananci ciocolata, mananca odata pe saptamana, 4-5 bucatele. Nu o ciocolata intreaga la 2 saptamani.

| GennJayJay10 a răspuns:

Incearca sa mananci mesele normale dar fara paine. Ce faci tu acolo este doar infometare

| ssd a răspuns:

Asa e metabolismul tau. Daca incerci asta de 3 ani, ar fi trebuit sa iti dai seama mai repede ca nu slabesti asa.
Incearca sa mananci putin dimineata si seara, mai mult dupa masa si numai apa dupa ora 6-7. Poti sa faci exerciti in fiecare seara de exemplu :azi 100 de abdomene (sau 50 daca nu poti) maine 100 genoflexiuni si asa mai dearte. Succes:*
PS: nu manca dulciuri, fast -fooduri si alte prosti.

| ForgotMyName a răspuns:

O sa incerc sa te ajut, asa cum m-am documentat eu:
1)E bine sa bei ceai verde, el ajuta sa slabesti.
2)Nu trebuie sa mananci odata pe zi, trebuie sa mananci de 3 ori, insa de fiecare data cate putin.
3)Cu 2 ore inainte de somn incearca sa bei cate un pahar de chefir.
4)incearca mai bine exercitii pentru abdomen.
Sper ca o sa te ajute happy