| EuSiDoarAtat123 a întrebat:

Deci...de cand a inceput vacanta adorm foarte greu,stau cate o ora in pat si nu pot adormi.
Ce as putea face ca sa pot adormi mai usor? Nu vreau chestii gen du-te la medic,linisteste-te, cumpara pastile.NU VREAU PASTILE...De exemplu daca stiti ceva alimente care te linistesc, te ajuta sa adormi usor sau ceva activitati care le pot face.
FUNDA

25 răspunsuri:
| unknownn a răspuns:

O ora? :O
Asa putin? Care e secretul?
Mie imi ia intre 3 ore si 6.

| EuSiDoarAtat123 explică (pentru unknownn):

Da,o ora.Eu adormeam in timpul scolii in 10-20 minute maxim

| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Depinde ce faci în timpul zilei. Dacă stai absolut degeaba fără niciun efor bineînțeles că nu apare somnul.
La școală adormi mai repede pentru că este stresul și oboseala.
Fă activități frumoase și nu te gândi că nu poți să adormi, uită-te la un film sau citește ceva înainte, o să te ia somnul.
Ceaiurile sunt foarte bune, te liniștesc de obicei. Mă bucur că eșt împotriva pastilelor, să iei pastile doar la recomandarea doctorilor.
Poate chiar ai o problemă cu somnul și trebuie să consulți un doctor.

Baftă!

| DeyCj a răspuns:

încearcă să faci activități care să îți consume enrgia pe care ți-o consumi în timpul școlii, să nu dormi cu rooterul pornit(cică ar cauza insomnii emisiile de unde ale rooterlor(eu sincer nu am văzut diferența dar hai să o includem)) și să ai activități ce te obosesc fizic. Încearcă să îti faci un program de sală, etc.Succes

| DiannaDia a răspuns:

Ia si invata lectii pe care le vei invata cu proful in semestrul 2; scrie teme suplimentare. Asta sigur te va epuiza. laughing)

| Pricked a răspuns:

Lasa TV-ul aprins.
Tot urmarind un anumit program, vei adormi,

| PamfleticaTotHellenne a răspuns:

Cunosclaughing,chiar foarte bine. Pentru ma a obisnui cu programul de la scoala, ma pun in pat si stau cu ochii pe pereti pana adorm, si imi pun ceasul sa sune la ora 8 dimineata.Seara,la fel, pentru ca nu ma obisnuiesc asa de repede.Si dupa cateva zile o sa vezi ca o sa adormi mai repede.Inainte sa adormi, bea un pahar cu lapte cald sau un ceai, te linistesti mai repede.

| Tyysonn a răspuns:

Bea o cana de ceai inainte de culcare. Asta e solutia.winking

| DeidaraXR1 a răspuns:

Te culci intr-o noapte tarziu si te trezesti la 8-9. In timpul zilei nu mai dormi iar oaptea te ia un somn de numa-numawinking

| Danyelytha a răspuns:

Poti sa fi mai activa in timpul zilei.Ca sa iti consumi energia. Ex fa ceva prin casa, fa sport, iesi pe afara, vara poti iesi la o tura de alergat prin parc(hiar si iarna daca nu racesti repede)

| Filip23 a răspuns:

Te scoli mai dimineata, pe la 7. Apuca-te de un sport, de preferat de echipa.

| melisafdv a răspuns:

Lapte cald, si ceai cald, in general daca mananci inainte de culcare iti faci mai mult rau.

| Seby90 a răspuns:

Pai, stai si fa ce faci de obicei filme / pc pana adormi pe tine, eu cel putin asa fac, nu ma bag in pat pana nu-s zombalau. laughing
Nothing to worry.

| EuSiDoarAtat123 explică:

Mersi mult la totiwinking
Am adunat toate informatiile si pe unele (cele cu ceaiul) le-am pus in aplicare in seara asta, pe restul de maine.
big grin

| DavidoW a răspuns:

Seara buna, am citit celelalte raspunsuri... nu au fost raspunsuri laughing, sper ca eu nu voi fi la fel, evita dormitul in timpul zilei, alearga fa gimnastica etc. intre 1h 1.30h fara pauze mari consumati toata energia pana cand simti ca nu mai poti umbla vei avea un corp frumos si un somn pufos, eu de exemplu fac flotari, abdomene ridic greutati etc. iti doresc o seara placuta happy

| shinelikeastar a răspuns:

Ca sa adormi repede, trebuie sa fii obosit/a... oboseste-te cu ceva toata ziua fara sa te relaxezi. Bafta!

| annapopa a răspuns:

Incearca sa stai mai putin in fata calculatorului inainte de culcare.Pentru ca el alunga somnul. happy

| DeyCj a răspuns (pentru annapopa):

De ar fi așa aș avea ture de noaptea mai ușoare, și din păcate nu e așa, ba din contră îți obosește ochii și asta îti crează senzația de somn.

| annapopa a răspuns (pentru DeyCj):

Salut.
Eu intru cam rar pe TPU.Intra aici si vezi cine are deptate:
http://www.rtv.net/......52219.html

| DeyCj a răspuns (pentru annapopa):

Dar câți bani au luat ca să mintă oamenii cu asta nu ți-o scris în articolul respectiv nu? Eu îți spun una și bună testată pe pielea mea și anume că ceea ce este prezentat în acel articol e o minciună.Eu de regulă(prin antura meseriei ce o am) petrec peste 400 de ore de nu mai bine și asta lunar în fața calculatorului și asta de 5 ani în coace și nu am avut insomnii de la calculator, ba din contră îmi obosește ochii și îmi crează somnolență mai mult decât aș fi în mod normal fără să folosesc calculatorul, deci cine are d=reptate cel ce o trăit-o pe pielea lui sau americanii și rtv care cineștie câți bani o luat ca să posteze articlolul acela care nu face numai să inducă în eroare lumea, la fel cum sunt și cele despre sfârștiu lumii și altele...

| annapopa a răspuns (pentru DeyCj):

Bine.happy
Daca calculatorul ceeaza somnoleneta de ce nu te prinde somnul daca petreci atata timp in fata lui?
Insomnie placuta!

| DeyCj a răspuns (pentru annapopa):

Și încă cum, dar am găsit și remedii împotriva somnului, dar ochii tot mi se obosesc dar eu fac ceea ce fac contra cost și pentru clienți, comparativ cu alții care își pierd pur și simplu viața jucându-se pe calculator, mă rog, dacă vrei mai stăm de vorbă pe messenger.Succes

| deea37 a răspuns:

Pai poti bea o cana cu lapte inainte de culcare.Niciodatasa nu mananci ciocolata. Daca te uiti la tv inainte de culcare, ar fi recomandat sa citesti o carte.

| 8426055 a răspuns:

Eu am aceiasi problema. dar intra pe pagina aceasta http://www.ziare.com/articole/cum+dormi+linistit