| ema_6459 a întrebat:

sunt incepatoare pe TPU si as vrea sa imi spuneti si mie ceva despre fundita pe care o pomeneste toata lumea big grin

Răspuns Câştigător
| TeoPT a răspuns:

Bună. funda a reprezentat la începuturile site-ului o modalitate să îi mulțumești cuiva care te-a ajutat. Acum toată lumea cere fundițe pentru că nu au altceva de făcut și consideră că vor fi mai respectați dacă au multe funde. În prezent se dau funde pe orice: dacă ghicești zodia celui care a pus întrebarea, dacă ai aceleași preferințe în materie de ceva cu cel care a pus întrebarea și chiar dacă răspunzi primul la o întrebare, nu mai contează dacă ajuți sau nu, poate vei remarca răspunsuri gen : "Salut. Îmi dai fundă?" Asta e cea mai tâmpită chestie din lume, nu te ajută la nimic cerșitul de funde.
Poate vei auzi în viitor vorbindu-se de experți TPU. Multă lume crede că experții TPU sunt cei cu multe funde. Nu e adevărat. Nu îți trebuie mii de funde să fii expert. Trebuie să ajuți lumea necondiționat, să dai răspunsuri inteligente și folositoare care chiar să ajute pe cineva, să nu ceri nimic în schimb. Tu ești nouă pe site, trebuie să îți spun că mai puțin de 30% din useri ajută cu adevărat, restul doar se joacă de-a fundele. Te rog, cel mai bun lucru din lume este să nu intri și tu în jocul de funde. Ajută-i pe ceilalți cât poți tu și nu cere nimic în schimb, să avem încă un utilizator normal printre noi.
Baftă

3 răspunsuri:
| deea_5125 a răspuns:

Buna.Aceasta fundita este data de catre tine la raspunsul cel mai bun pe care ti l-au dat ceilalati useri la o intrebare pusa de tine.winking

| anuk a răspuns:

Fundita poate sa o dea cel care pune intrebarea unui singur raspuns, aceluia care l-a ajutat cel mai mult si care i-a raspuns cel mai bine
pentru cel care a dat raspunsul fundita reprezinta si un anumit punctaj in plus si apare in dreptul raspunsului la sectiunea raspunsurile mele sau pe pagina principala a fiecarui utilizator
acolo unde scrie raspunsuri castigatoare
asadar fundita?

| playstow a răspuns:

E un premiu simbolic aferit de cel ce a pus intrebarea si care se simte ajutat sau de cel ce raspunde.la acumularea multor funde devii expert TPU adica dai raspusuri folositoare altor useri