| Andreeaanon a întrebat:

Buna tpu.Am 15 ani. De cand ma stiu sufar de o anumita fobie de public..nu stiu exact cum se numeste. Cand trebuie sa spun ceva, ma inrosesc rau la fata, inima incepe sa-mi bata tare, mainile imi transpir, am gura uscata si tremur. Daca profesorii imi spun sa citesc ceva in fata clasei, pur si simplu imi doresc sa mor in acel moment. Ce ar trebui sa fac? Sa discut cu un psiholog? M-ar ajuta in cazul de fata? Funda! Multumesc.

22 răspunsuri:
| alex19051988 a răspuns:

As vrea sa ne intalnim candva ca sa ne cunoastem mai bine poate te pot ajuta cumva sa scapi de aceasta fobie

| zurick a răspuns:

Da.Te-ar ajuta foarte mult sa discuti cu un psiholog.Dar de cand ai aceasta fobie si care e cazul acesteia?

| Andreeaanon explică (pentru zurick):

O am inca de la gradinita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Andreeaanon):

Uita-te la acest clip: https://www.youtube.com/watch?v=4truuD_xMP0

| OoBunnyoO a răspuns:

Probabil ce ai tu este o stare de anxietate. In niciun caz nu cred ca este vorba de o fobie. Majoritatea persoanelor au emotii cand trebuie sa spuna ceva in fata unui public. Aceste emotii sunt normale. La tine este vorba doar de o anxietate mai puternica. Sfatul meu ar fi sa incerci sa te confrunti cu situatiile de care iti este frica, de exemplu, daca iti este frica sa citesti sau sa pui ceva in fata clasei, incearca sa te oferi singura sa citesti ceva. Trebuie doar sa iesi putin din zona ta de confort si sa incerci sa te confrunti cat poti cu situatiile care te streseaza.
Nu asculta ce spun diverse persoane aici, faptul ca esti mai timida, nu inseamna ca provii dintr-o familie dezorganizata sau ca parintii nu s-au ocupat de tine, ci ca pur si simplu asta este personalitatea ta. Nu esti singura persoana care se confrunta cu asta, stai linistita.
Daca totusi simti ca ai nevoie de indrumare, poti discuta cu un psiholog, insa nu te astepta ca el sa iti rezolve problemele dand din degete. El va discuta cu tine si te va indruma in directia care trebuie. Efortul va trebui sa vina tot din partea ta.
Oricum nu trebuie sa iti faci griji, dupa cum spuneam sunt multe persoane care se confrunta cu problema ta, probabil mai multe decat crezi. Iar daca tie iti este doar frica sa vorbesti in fata unui grup mai mare sau a unui public, nu cred ca este atat de grav si cred ca poti trece, cu ajutorul experientei, peste. Sunt persoane carora le este frica si sa iasa din casa, asa ca stai linistita, exista situatii si mai rele decat a ta. Cu putin munca vei reusi sa treci peste.

| Duucu a răspuns:

Nu asta este în realitate fobia, ea este alta.Ți-e frică să nu fii batjocorită de ceilalți în caz că greșești sau să te facă ei cumva.
Cea mai bună metodă este să îți imaginezi tot publicul fiind o adunătură de retardați, vei vedea ce tupeu vei avea.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Andreea,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut! Asa ceva am avut si eu acum 2 ani, crezand la acel moment ca ar fi timiditate.am fost la psiholog, am facut cateva sedinte.Din prima sedinta, cand m-am dus i-am spus ca sufar de timiditate.Eee,din primele 5 minute cat am vorbit, el mi-a spus asta: iti dau o veste: nu esti timid! Si stand te vorba cu mine, si eu cu el mi-a spus ca problema mea este fobia sociala adica de public/lume.Tot asa ca si tine, inima imi batea, aveam asa palpitatii, nu imi gaseam cuvintele.Si mi-a spus sa ies cat de des pot din casa, si sa merg in locuri publice unde este lume multa. Unde gasesti astea: in parc/te duci la o cafenea/la un suc/un mall.Te plimbi pur si simplu prin magazine.In momentul cand iti savurezi sucul/cafeaua te uiti in jur la oameni, le observi miscarile/gesticularile etc. Si o sa-ti dai drumul! Eu acum 2 ani si ceva aveam o viata sedentara,luasem si in greutate, daca nu iesi, nu faci miscare, nu te plimbi si stai numai in casa, nu mai in fata pc, esti rupt de lumea de afara.Nu trebuie sa fii inconjurat de prieteni, atunci cand te duci undeva, poti si de unu singur.Succes!

| Andreeaanon explică (pentru anonim_4396):

Nu am emotii cand vorbesc cu cineva pe strada, sau persoana necunoscuta de varsta mea. N-am nimic cu oamenii. doar ca atunci cand, de exemplu, sunt pusa sa citesc ceva in fata clasei, sau sa zic ceva..chestii dastea..cu oamenii din-afara nu am absolut nimic..sunt sociabila, sa zic asa..prietenoasa..indrazneata..doar ca am aceasta frica in mine : sa nu ma puna sa fac ceva la scoala, sau oriunde.[citit, prezentat] ..mai bine mor..decat asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si inca ceva, daca te duci de exemplu sa-ti cumperi de imbracat stiu eu, o pereche de blugi/incaltari, du-te singura! Asa o sa capeti incredere in tine.Nu te du cu mama, crezand ca tu nu o sa te descurci!

| HardCore7750 a răspuns:

Asa patesc si eu, mai ales la ora de matematica, ca si tine doar ca nu din citit, m-am intrebat cat e 7-5 si am zis 3 laughing)), emotiile astea
Toate cele bune

| Cristina27061999 a răspuns:

Un psiholog chiar ti-ar fi de mare ajutor sincer

| Ruxy5 a răspuns:

Incearca un psiholog sau rexerseaza in oglinda ce ai de spus si dupa aceea incearca in fata unor personae. Succes!

| Marus91 a răspuns:

Ideea cu psihologul este buna.
Cand esti in public gandeste-te la ceea ce trebuie sa faci nu la cati oameni sunt in jurul tau.

| nuarde a răspuns:

Poți discuta cu 10 psihologi! Tot așa vei fii și vei ramine indifferent de ce faci. Fobia asta provine din faptul că te tragi dintr-o familie dezorganizată. Sfatul meu pentru tine este să fii atentă cui povesești despre această fobie, căci prin aceasta vei scoate la iveală faptul că provii dintr-o familie destrămată cu posibile violente in famile. Tatăl tău dacă era familist, ar fi observant că eșți timidă și mai ales că ești fată ar fi trebuit să fii luat măsuri el, ca și tată, iar mama ta ce face? Unde este? Doarme? De ce nu discută cu tine? De ce nu discuții cu părinții tăi? Psihologul în afară să-ți ceară lovele, cu altceva nu are cum să te ajute. Singura chestie pe care o poți face este să inveți să te relaxezi, să inveți să te controlezi tu, cu prorpiile tale puteri. Citește cărți, și găndește-te că pănă la urmă, a fii timidă nu e un lucru chiar așa de rău. Pănă la urmă asta face viață frumoasă, faptul că avem emoții. Vezi că de obicei ășția care au fobii cum ai tu, devin niște oameni răi cănd se fac mari, vei prinde răutate. Fobia asta la tine imi spune că ești o persoană rea, ai o inimă rea și plină de ură. Încearcă să fii tu insuți, fă tot posibilul să fi tu! Lasă fobiile pentru alții!

| anonim_4396 a răspuns (pentru nuarde):

Auzi cam dai pe afara tu, esti pe langa.Eu nu m-am tras dintr-o familie dezorganizata, de am avut si eu fobia asta.Chestia a fost, ca eu am capatat aceasta team sa-i spun asa din cauza ca am fost fraier ca nu spuneam acasa ceea ce mi se intampla la scoala generala 1-4. Aveam o invatatoare ca batea, am venit odata acasa vanat pe picior si pe mana, m-a batut cu indicatorul/batul ala blestemat care se folosea pe vremea aia.De acolo mi s-a tras mie, sa-i spun asa teama asta de a fi intr-un colectiv nou, de a fi intr-un loc nou.Dar am fost la psiholog desi am realizat foarte tarziu ca aveam nevoie de un psiholog, si chiar asta mi-a spus ce era la mine: fobia sociala.Si m-a sfatuit ca sa ies din casa, sa ma plimb, sa ma duc in locuri aglomerate ca sa ma obisnuiesc.Si sincer m-am schimbat, nici mie nu-mi vine sa cred, inainte stateam in casa, cloceam in fata pc, de dimineata pana seara.Acu m daca stau 1 zi sa nu ies sa ma plimb, sa ies la un suc ceva, singu sau cu niste prieteni la o barfa un suc.Deci spui numai prostii in comentariul tau, fara sa te superi.

| AdrianExtreme a răspuns:

Ar trebui sa vorbesti cu un psiholog te va ajuta.Si eu am avut o fobie si am vorbi cu un psiholog si de atunci nu o mai am! Incearca macar asta sau prinde curaj. Funda? big grin

| Dawid a răspuns:

Sper sa reusesti, citeste cu atentie, nu renunta;)
http://www.personalitateputernica.ro/......imiditate/

| Andreeaanon explică:

Totul se trage de la clasele 1-4. trebuia sa recit incontinuuuu poezii. Cand era randul meu sa recit, mai bine muream..tremuram si ma inroseam groaznic la fata. pot sa zic ca sunt frustrata.

| Dan_Adrian_1986_IfWD a răspuns:

Intra pe https://ereutofobie.ro/,poate sa-ti fie de folos.

| Daliah a răspuns:

Buna! Stii engleza binisor? Daca da poti intra pe youtube si tastezi STOP BLUSHING si vei descoperi o serie de persoane care s-au vindecat si care vor sa ii ajute si pe ceilalti in aceasta privinta. Ei au apelat la mai multe metode printre care si hipnoza, avand scopul de a te invata cum sa te relaxezi in orice situatie, in fata oricarei/oricaror persoane. Stiai ca de fapt creierul tau incearca sa anticipeze momentul inrosirii si astfel se creeaza asa numita frica de a rosi (ereutofobia)? Asadar incearca sa aceepti faptul ca poti rosi, incearca te relaxezi si sa inveti sa iti pese din ce in ce mai putin de parerea altora. Succes!
P.S. Am trecut si eu prin astawinking

| Pikachu21 a răspuns:

Nu este ceva normal. Si cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un psiholog. Te-ar ajuta foarte mult. Poate chiar ai sa scapi de aceasta fobie!