| Anonima181991999kkkk a întrebat:

Buna tpu.Am 14 ani. De cand ma stiu sufar de o anumita fobie de public..nu stiu exact cum se numeste. Cand trebuie sa spun ceva, ma inrosesc rau la fata, inima incepe sa-mi bata tare, mainile imi transpir, am gura uscata si tremur. Daca profesorii imi spun sa citesc ceva in fata clasei, pur si simplu imi doresc sa mor in acel moment. Ce ar trebui sa fac?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa pui mana serios pe carte si sa inveti pe rupte, ca-n felul asta nu ti se mai face rusine cand profesorii te scot la tabla, fiindca stii toate lectiile si nu mai ai de ce sa te rusinezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa consulti un psiholog.

| dullcat a răspuns:

Buna.Poti merge la psihologul scolii (nu platesti nimic din moment ce inca esti elev) pentru a te descarca si a afla de la ce porneste aceasta frica, ca sa o poti combate ulterior.In mod normal lucrurile acestea se aseaza la liceu, cel tarziu, dar nu strica sa grabesti tu iesirea din carapace, din zona de confort.

| Hyperion7 a răspuns:

Ce spui tu seamănă cu anxietate sociala.
Cel mai ok ar fi sa mergi la psihologul școlii și să discuți cu el problema pe care o ai.

| Miruna333 a răspuns:

Sa discuti cu un psiholog

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Ar trebui sa-ti faci prieteni!

| Iiii111112332 a răspuns:

Buna! Parca mi am găsit geamana. Am 15 ani și sunt la fel. Chiar acum 2 min am postat o întrebare la fel! Crede-ma, eu am și mai rău de atat! Am intrat La liceu și nu am nici o prietena. Când vine vorba sa le bag in seama mi se pune un nod in gât, am lacrimi in ochi si simt un gol in stomac, etc. Sfatul meu este sa stai liniștita, fără sa te agiti când vine vorba sa citești sau sa faci altceva. Trage o gura de aer. Nu te gandi la eșec, nu te mai stresa. Și ce dacă nu citești bine? Nu toți suntem la fel. Și doar cei care rad, dacă este cazul, au o problema, nu tu. Când citești nu te gandi ca ești in fata clasei sau in clasa, ci doar tu in camera ta, și poate va fi mai Ok! Nu ma pricep exact, dar dacă consideri necesar ai putea cere ajutorul și unui pshiholog, ceea ce probabil am sa fac si eu