| CrazySunshine a întrebat:

Am o problema destul de mare cu parul : am o multime de fire despicate si chiar multe si am multe fire mai curte care si acelea sunt despicate si au un aspect total inestetic; parul meu este uscat si aproape lipsit de stralucire. Ce sampon ar fi recomandat sau ce as putea sa fac cu el? PS. NU VREAU SA IL TUND!

Răspuns Câştigător
| alialinu75 a răspuns:

Daca nu vrei sa il tunzi poti sa folosesti un sampon hidratant. Tine minte desi varfurile despicate pot aparea la orice tip de par, acestea sunt specifice parului casant sau uscat. Alte cauze comune pot fi perierea parului atunci cand acesta este inca ud sau chiar perierea zilnica excesiva. Odata ce ai capatat varfuri despicate, nu vei reusi sa scapi vreodata de ele! Asa cum ai observat si din cele scrise mai sus, acest mit este pe cat se poate de neadevarat.Varfurile despicate pot fi reparate complet, nefiind necesara indepartarea acestora! De fapt, un fir de par, odata despicat, ramane despicat. Se poate sa gasesti un produs care sa uneasca firele despicate, insa acest lucru se va intampla doar temporar, si in nici un caz nu va fi vorba de o vindecare permanenta a firului de par.Ai putea folosi dupa ce te speli cu samponul tau (oricare) date cu balsam elseve doar pe lungimea parului si o sa-ti faca perul super catifelat si cu volum.1. Amesteca un ou cu o lingura de ulei de ricin. Aplica acest amestec la radacini, masand usor. Inveleste-ti capul intr-un prosop pentru a pastra caldura si ramai asa timp de 30 de minute. Spala-ti parul cu sampon, apoi usuca-l si aranjeaza-l ca de obicei. Oul este cel mai eficient balsam natural, iar uleiul de ricin grabeste cresterea parului.2. Amesteca jumatate de pahar de ulei de masline cu sase picaturi de ulei essential de rozmarin. Maseaza bine scalpul dar ai grija sa ungi si varfurile. Inveleste-ti capul intr-un prosop si ramai asa jumatate de ora. Spalat-ti parul si aranjeaza-l ca de obicei.
3. Asa cum am spus, oul singur poate fi folosit ca un adevarat balsam de par. Separa albusul de galbenus si bate albusul cu un tel pana se transforma intr-o spuma groasa apoi adauga si galbenusul. Maseaza-ti aceasta spuma in parul curat, dupa spalare, si ramai asa cateva minute. Dupa ce clatesti parul tine-l putin sub un jet de apa rece. Pentru si mai multa stralucire clateste-l cu un litru de apa calaie in care ai dizolvat doua linguri de otet. Nu-ti face griji, mirosul de otet nu va ramane in par.

| alialinu75 a răspuns (pentru alialinu75):

Multumesc pentru funda

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ba trebuie să tunzi toată partea despicată, un șampon vitaminizant, balsam pe bază de germeni de grâu, mască, ulei de măsline/recin, etc.
Fără placă, vopsit, căldură extremă.
Pa, pa.

| ALEX2402 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la coafor sa iti tunzi firele despicate iar acolo poti intreba ce shampon poti folosi

| Crissie90 a răspuns:

Uite eu iti dau cel mai bun sfat, lucrez la un salon si iti pot recomanda un tratament naturist cu ulei de masile pentru revenirea stralucirii si rezistentei parului. nici un sampon nu reda parul la sanatate, de fapt nimic nu poate, o data ars/rupt nu il poti repara, la fel ca orice obiect! totusi ai putea sa iti tunzi din varfuri o data pe luna in jur de 5mm!