| βέiiiβiiişoor a întrebat:

Buna TPU.
As vrea sa incep sa cant la ceva thinking. Eu ma gadeam la vioara / violoncel. Dar nu stiu sigur. E cineva care canta la vioara, sau violoncel sau altceva? As vrea sa stiu daca e greu sau nu?
Iar daca nu imi puteti recomanda alt instrument?puppy dog eyes big grin

Răspuns Câştigător
| AlexCrb a răspuns:

Eu mi-am luat si invat sa cant la chitara. Am auzit ca este unul dintre cele mai usoare si cele mai practice instrumente. Prinde bine in jurul unui foc de tabara, la munte sau la un gratar de betivi laughing...

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La harpă te-ai gândit?
Pa, pa.

| βέiiiβiiişoor explică:

Va multumesc tutor :*.

| ElectricChapel a răspuns:

Buna! Vreau sa-ti zic ca daca iti doresti sa canti la vioara, violoncel, violina, etc, etc... trebuie sa te apuci de mic/a. La 8-10 ani deja sa ai cateva ore, cursuri. Pentru a scoate un cantec la capat cu o vioara ai nevoie fie de talent maxim, fie de sute de ore de repetitie.

In rest, eu ti-as recomanda sa incerci cu chitara (acustica, clasica), sau de ce nu chiar o orga pentru ca sunt superb, daca ai posibilitati materiale incearca chiar un pian. Succes

| danielutzica a răspuns:

E destul de greu la vioara sau la violoncel pentru ca trebuie sa ai auzul foarte dezvoltat ca instrumentele cu corzi trebuie acordate de fiecare data cand vei canta la ele si daca nu stii sa le acordezi va fi naspa ca poti sa ajungi sa rupi corzile si sa te lovesti. Iti spun din experienta proprie la vioara ca mi-am luat cateva corzi peste fata.Bine. Cant la vioara de 11 ani si pana m-am obisnuit a durat ceva. Inca mai am de lucrat cu auzul pentru ca inca nu pot sa le aud inca exact. Daca nu esti foarte bun la auz, iti recomand un instrument cu clape, cum ar fi pianul. Daca vrei neaparat sa studiezi vioara sau violoncel, iti trebuie multe ore de studiu ca sa iti iasa ceva frumos.

| mimi2000mimi a răspuns:

O vioara e foarte greu de intretinut si ii destul de greu sa canti la ea. un instrument frumos, pe care ti l-as recomanda este pianul.(sau daca nu, o rga electrica, una ieftine costand 3-5 milioane)(300-500 de lei noi)