| MariaaFairytale a întrebat:

Dacă vreau sa merg cu trenul de la Sibiu la Cluj trebuie sa schimb trenul(de exemplu la Teiuș). Biletul îl iau direct din Sibiu pentru cursa întreaga sibiu-teius-cluj? Sau trebuie sa iau de la Sibiu biletul doar pana la Teiuș și de la Teiuș sa cumpăr biletu către Cluj? Mulțumesc!

6 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Exact. De la Gara Mare (CFR) din Sibiu cumperi un singur bilet cu destinația Cluj. În Sibiu, plătești integral tot transportul.

De exemplu, dacă în drumul tău vrei să vizitezi Teiușul, ori un alt oraș până ajungi la Cluj, poți face o întrerupere de tren în orașul dorit (chiar și pentru 12 ore, fără diferenţe tarifare la bilet), cu condiția să mergi la unul din ghișeele CFR să îți modifice ora transportului și să afli când e următoarul tren spre Cluj.
Călătorie frumoasă!

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Din cate stiu eu la trenurile Regio iei bilet separat pe fiecare segment deci Sibiu-Teius respectiv Teius-Cluj dar poti intreba asta in gara Sibiu cand iti iei biletul.

| DaCumSaNu a răspuns:

De ce la teius? Ai unul care pleaca la 6 si 15 din sibiu si merge direct la cluj, fara sa-l schimbi. E mai simplu cu asta, asa mai astepti cateva zeci de minute daca trebuie sa-l schimbi undeva.

| MariaaFairytale explică (pentru DaCumSaNu):

E mai complicat ca din sat de la mine pana la Sibiu este cursa doar dimineața și nu vreau sa stai atâtea ore în gara. Plus ca cu Teiuș iese mai ieftin biletul și oricum tot atâtea ore sunt de călătorit cu trenu nu ma deranjează sa aștept puțin între schimbări.

| DaCumSaNu a răspuns:

Biletul il iei de la Sibiu pentru ca tu ceri destinatia Sibiu-Cluj. O sa ai un singur bilet pe care scrie (tu ai spus teius, deci) Sibiu-Teius, iar mai jos Teius-Cluj. E ca un bilet dublu. Poti lua si separat:unul pana la teius, dar dupa trebuie sa te duci la casa de bilete din nou pentru a mai lua un bilet pana la Cluj. Zic ca e mai simplu sa ceri direct din Sibiu (sau de unde urci tu) pana la Cluj. Daca ai nelamuriri te poti suna la relatii cu publicul. E mai simplu sa afli direct de la sursa, plus ca poti pune mai usor intrebarile decat pe TPU. Aici pana pui intrebarea, pana raspundem...

Răspuns utilizator avertizat