| Imstrong a întrebat:

Eu pur si simplu m-am saturat sa stau inchisa in casa...
Mama de exemplu pleaca de la 1 la lucru si vine la 11 seara si eu pana atunci stau in casa.(Vorbesc serios) si asa voi continua 6 zile. si dupa 6 zile iarasi si tot asa. si nu ma lasa sa ma duc la bunici ca bunica mea e plecata si bunicu si-o stricat telefonul(nu de mult)..si nu stie de mine -_- nici macar in fata blocului nu pot,fiindca am niste vecini nebuni.
Deci ajutati-ma cat de URGENT puteti.
Un raspuns care sa ma ajute primeste funda si vot.:*
Pa, pa

Răspuns Câştigător
| Adina66222 a răspuns:

Pai mi se intampla la fel, am niste vecini foarte prosti si needucati doar ca la mine mama placa de dimineata si vine pe la 5 sau 7, poti face ce fac eu,vorbesti cu colegi la telefon sau stai pe calculator, desigur pe mine mama ma obliga sa scriu si sa citesc dar asta e partea a doua, dar oricum sunt destule de facut, te uiti la TV, asculti muzica(ceea ce fac eu mereu)etc.

9 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Bănuiesc că ai o vârstă destul de fragedă dacă mama ta nu îţi dă voie să ieşi în faţa blocului.
Dacă ai vreo prietenă cu care să te înţelegi mai bine, o poţi chema să mai stea cu tine, sau să o convingeţi împreună pe mama ta să te lase să ieşi pe afară cu ea.
Totuşi cred că dacă ai rezistat atât de mult timp, mai poţi rezista două săptămâni.
Gândeşte-te că va începe şcoala şi vei fi ocupată cu temele şi învăţatul.
Atunci îţi vei dori să mai stai degeaba.
Încearcă să te bucuri de timpul liber rămas: desenează, citeşte, ascultă muzică, joacă-te la PC etc. Găseşti ceva de făcut.

Toate cele bune!

| Imstrong explică (pentru Hydrangeaceae):

Multumesc pentru sfat!winking

| neutrino a răspuns:

Acum deja este tarziu sa mai pleci: pregateste-te de scoala.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Maria,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Imstrong explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Dar n-am putut da funda decat la o persoana..Si i-am dat Adinei, care nu are nici un raspuns castigator, si este in aceeasi situatie ca mine! Va pup kiss

| BlackAndWhite12300 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta, spune-i ca te simti inchisa si ca ai nevoie de putina libertate. Spune-i ca daca te duci undeva o tii la curent, o suni sa ii spui ca esti bine etc. sau cheama o prietena la tine.winking

| TiganuSabrina a răspuns:

Cel mai bine este sa porti o discutie cu mama ta sa va rezolvati problemele. Mai ales ca nu e vina ei daca e o mama protectoare. Bafta.
P.S. Daca te-am ajutat funda te rog! Mersi.

| Ariana095 a răspuns:

Vorbeste cu mama ta si convinge-o sa-ti ofere mai multa libertate, sau macar sa te lase sa stai cu bunicul tau, mai multe nu stiu ce sa-ti spun pentru ca nu stiu cati ani ai. dar cel mai bine e sa vorbesti cu mama ta si sa incerci sa o faci sa te inteleaga.
Bafta!

| Imstrong explică (pentru Ariana095):

Nu intelege! Ea este foarte grijulie..Si foarte serioasa..Cand spune "nu" nu este din pacate.dar mersi pentru ajutor happy m-am invatat sa stau inchisa in casa, toate vacantele de vara stau inauntru.