| AnMa a întrebat:

Stiu ca aceasta intrebare va parea ridicola laughing dar sunt sigura ca toti ati avut acest vis big grin
Eu traiesc la bloc si nu am curte, nu am gradina, nu am un caine laughing si tot felul de dezavantaje care sunt atunci cand stai intr-un bloc (nu spun ca nu exista si avantaje). Mereu ma gandesc cum ar fi sa stau la casa si sa imi fac in spatele casei un loc special, o casuta laughing sau sa am camera mea in casa mea cu 5 camere laughing si etc.
(Ok acum vine partea ciudatalaughing) Vreau o casa in copacrolling on the floorbig grin mereu mi-am dorit un loc unde vara sa stau acolo cand soarele bate puternic si nu vreau sa intru in casa laughing adica sa stau eu singura sau inca 2 pers maxim.
Intrebarea e : cum sa imi fac o casa in copac? laughing adica problema cu traitul la bloc e ca,,,,,,,, copacul din gradina nu e al mamei ci e al tuturor vecinilor asa ca nu pot sa il utilizez laughing si nu stiu unde sa o fac si nu stiu cum sa o fac. Macar sa imi fac un loc pe pamant ca sa nu ma deranjeze nimeni laughing
1. Ce copac este cel mai rezistent thinking
2. Unde imi pot face casa?
3.Cum pot face casa?
4. Daca nu o fac in copac ce sa fac si cum sa improvizez?
Stiu ca voi aveti multe idei si ca ma puteti ajuta macar cu un sfat
APP: CASA O FAC LA VARA laughing SA NU VA GANDITI CA MA APUC ACUM:d (Funda). si daca e nu se poate casa sa fie ceva fara pereti dar macar cu acoperis simplu ca sa nu bata soarele si o podea laughing atat
Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
| xPinkSunShine a răspuns:

Cel mai bine este sa intrebi un adult.Cu siguranta va stii cineva cum sa te ajute!

P.S : Ai spus ca la bloc sunt multe dezavantaje.Ei bine,da! Ai dreptate! Dar crede`ma si casuta din copac ar avea destule dezavantaje.

Oricum,eu iti urez succes,bafta, noroc!
Pa, pa! happy

| Gufiii a răspuns:

Intreba pe cineva mai invarsta care se pricepe la lucruri de genul asta

| Helioot a răspuns:

Ok In primul rand un NUC ar fi perfect. 2. Aproape de sol undeva pe doua crengi groase si tinere, verifici facd o crestatura cu cutitul in scoarta. 3. Nevoie de lemne. cui. parchet. geamuri. fierastrau. un tata. Alti doi adulti. sfoara. decoratiuni. o usa etc. multe cheltuieli. De improvizat, NU cred ca ai avea unde.
Sfat :CAsa va fi invadata de alti copii, Iarna va intra zapada, trebuie sa o izolezi, trebuie sa faci o scara ca sa te urci deci f multe dezavantaje
Sfat : Cerele parintilor tai, in caz ca ai 2 balcoane sa iei unul pentru tine goleste-l, pune un covoras poze, sezlong, o limonada, fa desene pe pereti si bucurate, nu e afara dar mi se pare mult mai tare!

| virus5381 a răspuns:

Uita-te la serialul ultimate survivor sau dual surviving si o sa gasesti o multime de casute pe care le poti face langa o padure de langa oras. La noi in SM este raul somes care traverseaza orasul si pe langa is multi copaci. Un coleg de al meu si-a facut acolo ceva casuta improvizata vazuta pe la TV laughing. In copac este foarte greu sa faci (nu este asa usor cum arata la TVwinking ) Mai bine faci ceva la sol rolling on the floor. Bafta!

| Adriana26012001 a răspuns:

Pai, cel mai rezistent copac in care se poate face o casa in copac este nucul.
Uite cum o faci ca sa nu consumi prea mult lemn alegeti din tot nucul un loc in care te simti cel mai bine si construieste o podea, un acoperis si daca vrei adauga si peretii dar la podea asigurate ca ai o gaura pe unde sa intri, iar daca vrei sa fie super du-te pe cea mai de sus creanga groasa si leaga un leagan si lasate in jos la inaltime. Poate parea periculos dar daca te tine creanga este foarte misto.
A inca ceva nucul trebuie sa aiba cel putin 4 metri.