| 123456 a întrebat:

Buna tuturor :d am mai pus intrebare asta dar raspunsurile sunt diferite si nu stiu ce sa mai cred... e cam asa mama mea e plecata in italia si ar vrea sa ma ia si pe mine acolo prin vacante dar problema e ca e divortata de tatal meu si eu sunt incredintata la ea acum ziceti-mi si mie imi mai trebuie semnatura lui daca am buletin? am 16 ani. si pasaport imi mai trebuie sau doar buletinu?

iar a doua intrebare e la fel e vorba de fratele meu care face si el 14 ani dar el e facut cu alt tata lui ii trebuie semnatura tatalui si pasaport sau cum?

ast raspunsurile celor care au trecut prin asta sau care stiu cu adevarat cum este
DAU FUNDITA PT RASP ADEVARAT ASA CUM ESTE

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca ai fost incredintata mamei nu mai ai nevoie de declaratia tatalui, este destul cea a mamei si sa indice un insotitor major. Poti merge numai cu cartea de identitate, nu ai nevoie de pasaport.
Pentru fratele tau, trebuie declaratie de la ambii parinti si, daca nu are carte de identitate, ii trebuie pasaport.
Pentru a te edifica complet si a vedea ca raspunsul meu este corect poti citi articolul 30 din Legea nr. 248/2005 privind regimul liberei circulatii a romanilor in strainatate, o gasesti aici: http://www.pasapoarteiasi.ro/legislatie/LEGE_nr248_2005.pdf. Numai bine!

6 răspunsuri:
| κλάους a răspuns:

Ioandelasal o dat raspunsul cel mai bun. Eu sunt in situatia asta, mama s-o despartit de tata la 11 ani pana la 13 ani am fost in vacante iar de la 13 ani stau aici la scoala imediat fac 2 anihappyDeci eu sunt incredintat mamei, ea are de la tribunal o foaia care zica asta si cu aceasta foaie trecem mereu la vama...winking Bafta.

| Bianqita a răspuns:

Eu am fost plecata in Grecia in vacanta anul trecut, am 17 ani, si am avut nevoie de semnatura de la ambii parinti.Si ai mei sunt divortati si eu sunt incredintata mamei.De pasaport nu ai nevoie, doar de buletin.

| 123456 explică:

Acum dupa raspunsurile astia chiar nu mai inteleg nimic unde ma uit pe net scrie asa daca mama are hotararea definitva si inrevocabila nu-mi mai trebuie nimic de la tata... asa scrie peste tot in legile astia cu plecarea minorilor in strainatate
voi ce mai ziceti... chair nu se afla nici unu pe aci in aceeasi situatie ca mama lui sau tatal sa fii avut hotararea acea cand a plecat cu copilu

| cinnamon a răspuns:

Eu stiu ca iti trebuie procura de la notar, semnata de tata. In cazul meu asa a fost

| cinnamon a răspuns:

Ar fi bine sa mearga mama ta la notar sau sa sune la pasapoarte. Asa stii sigur ce trebuie sa faci si de ce acte ai nevoie

| Addaaa99 a răspuns:

BUNA EU SUNT IN aceeasi sitaatie
Insa iti voi da raspunsul la prima intrebare
eu nu am nu stiu cati ani am doar 11 ani insa mama mea sa interesat si trebuie semnatura pana ce faci cei 18 anisori
SPER CA Ti.am fost de ajutor.
Pa-pa daca mai ai nevoie de ceva add crysu. 2010