| cal3star a întrebat:

Care stiti intrebari capcana sau povesti... cu logica, sau cum se njmesc. Dau un exemplu:
Un om merge pe drum si vede un prun care are prune. Se duce la copac ii da un picior, se uita in sus la copac nu erau prune, se uita pe jos nu erau prune. Cate prune suntin copac?

Raspuns : Doua
De ce? Una era in copac, una jos ( mai sus am mentionat prune plural )

dar vrea cat mai grele si eventual cu raspunsul si argumentat. Dau funda la cel mai bun ( ma intereseaza sa le zic la un suc ceva)

Răspuns Câştigător
| master77 a răspuns:

Uite aici probleme adevarate:
Un roman pleaca in excursie in Nepal. Fiind o tara ciudata, el este condamnat la moarte. Pe o masa erau doua bilete diferite : pe unul scria viata, iar pe altul moarte. Regele ii spune ca poate scapa doar daca trage biletul pe care scria viata. Un raufacator care ii dorea moartea schimba repede biletul pe care scria viata cu unu pe care scria moarte. Acum erau doua bilete care erau cu moarte, dar nimeni in afara de raufacator nu stia asta. In final scapa, dar cum?

Avem doua clepsidre: cu una se masoara patru minute, cu alta sapte minute.
Cum masuram cu aceste clepsidre un interval de noua minute?

Problema: Mama are cu 21 ani mai mult decit copilul sau si peste 6 ani copilul va fi de 5 ori mai tinar decit mama. Intrebare: UNDE ESTE TATAL?

Intr-un microbuz calatoresc sapte baieti. Fiecare duce sapte rucsace. In fiecare rucsac se gasesc sapte pisici. Fiecare pisica duce cu ea sapte pisoiasi.

Intrebarea este:
Determinati numarul de picioare care se gasesc in total in microbuz

Pe malul unui riu sunt urmatorele persoane:
- un politist si un detinut
- un tata cu 2 fii
- o mama cu doua fiice

Tinind cont ca:
- politistul nu-l poate lasa pe detinut singur cu celelalte persoane
- tatal nu'si poate lasa fii singuri cu mama, iar mama nu'si poate lasa fiicele singure cu tatal
- copii nu pot sa mearga singuri pe pluta
- pe pluta nu incap mai mult de 2 persoane

cum ajung acestia pe partea ailalta a riului?

etc.

| sabysabynutza12 a răspuns (pentru master77):

Poti sa-mi dai si mie raspunsul la povestile puse de tine aici?

3 răspunsuri:
| master77 a răspuns:

Pai da nu are logica, adica daca in jos nu erau prune, nici in sus nu erau prune, n-aveau cum sa fie decat in fata, si ar putea sa fie un infinit de prune...sau poate era ala chior

| Malaescu_Adrian_1993 a răspuns:

Copacu nu are prune.