| AlexutuDeiu a întrebat:

Care stiti niste tratamente natursite pentru a scapa de raguseala(fara mediacamente), Abia mai pot vorbi.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
O linguriță de miere, dimineață o lași să alunece ușor pe gât și timp de 5-10 minute nu mai consumi nimic!
Un ou crud, este și el bun pentru combaterea răgușeli.
Pa, pa.

| AngieT a răspuns:

Miere happy ceai cald, lamaie in ceai, sirop de catina ori de ridiche neagra :* sa te faci bine!

| AngieT a răspuns:

Laptele secreta o substanta nu tocmai buna pentru gatul bolnav tonguedar fa cum crezi happy

| iBubble a răspuns:

Eu de exemplu acum mananc putina miere, si o cana de ceai ar fi buna(cu miere sau fara) sau putin suc de lamaie cu miere. sper sa te ajute.

| xRaLuCaX a răspuns:

Eu iti recomand Bitter Suedez este foarte bun am fost foarte racita si mi-a trecut in 2 zile. In fiecare zi luam cate un capacel dimineata si unul seara

| adri16 a răspuns:

Se sparg doua oua si se aleg galbenusurile. Se
freaca bine cu 4 linguri de zahar sau miere, pana cand
se formeaza o spuma albicioasa. Se mananca toata crema
obtinuta, dupa care se bea o cana de lapte fierbinte.
Laptele se poate turna si peste spuma de galbenusuri
si apoi se bea cat mai cald.

Se bea lapte cald, in care s-a topit un bulgare cat
o nuca de unt proaspat.

Se unge gatul cu gaz, de doua ori pe zi.
Nu se bea si nu se mananca dupa aceea timp de o ora.

* gargara cu o cana de infuzie calduta de tei sau musetel in care
- neplacut, dar foarte eficient - adaugi o jumatate de lingurita cu
sare de bucatarie;
* curata si taie in felii subtiri o ridiche neagra. Pune feliile
intr-un vas de portelan, cu zahar intre ele. Isi vor lasa pana
dimineata un suc gustos, din care servesti 5- 6 linguri pe zi.
sper ca te-am ajutat