| AlexutzJr a întrebat:

Am 14 ani (sunt in clasa a 7-a), in clasa a 5-a am fost ales responsabil cu linistea pe clasa, si ca sa imi pot face nenorocitii de colegi sa taca trebuia sa tip la ei. De atunci am ramas cu o raguseala in gat, nu pot vorbi prea tare, voce imi "aluneca". Cum pot scapa de aceasta raguseala? Rog seriozitate, nu raspunsuri tampite.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da ce mult știi să respecti, "nenorocitii"!
Mergi la medicul de familie și lasă vocalizele șă nu te plesnească careva peste gură cu tupeul tău!
Pa, pa.

| NakaTaka a răspuns:

Nu o asculta pe ea. Stiu niste metode „traditionale" pentru asta.

1.Fa o lista si cine a fost trecut NU stergi de pe ea. Metoda asta e cea mai intalnita.
2.Cheama un profesor sa te ajute, profesorii ne sunt prieteni si normal ca si pe ei ii deranjeaza deci vor face orice sa isi desfasoare ora in liniste.
3.Fa un registru de elevi. Elevul cu cele mai multe notatii intr-o saptamana va avea un punct scazut la purtare.

| AlexutzJr explică (pentru NakaTaka):

Eu am nevoie de ajutor la recapatarea "glasului meu de alta data", doar acum 2 ani am fost responsabil cu linistea, acum nu mai sunt.