| ZâmβέŤ a întrebat:

Care sunt deosebirile dintre oameni si animale in ceea ce priveste rautatea sau agresivitatea? fundita+vot

Răspuns Câştigător
| Alle15 a răspuns:

Buna Kidu,o intrebare destul de buna,bravo! Pai,deosebirea este mare,iti spun din "capu locului". Oamenii sunt agresivi si rautaciosi mai mult decta animalele,deoarece, inainte ca Adam si Eva sa faca pacatul din Rai (au muscat din mar, Adam) oamnenii si animalele traiau intr-o pace deplina.De atunci totul s-a dta peste cap:
-Oamennii ucid animale,sunt rai cu ele,nu le hranesc,nu le ingrijesc etc.
Si uite,animalul ca animal,te pazeste (catelul) si in unele cazuri omul,rautate omeneasca nu-l respecta si nu-i da atentie,mai ales sa-i multumeasca.Din punctul meu de vedere ANIMALUL este mai pasnic decat omul,chiar daca sunt om,vad clar ceea ce se intampla. Sper ca te-am ajutat, si nu radeti cu chestia de Adam si Eva, deoarece asa scris in Biblie! Bafta Kidu!

3 răspunsuri:
| Chris a răspuns:

La animale e instinct, la om e constient.

| BigBang a răspuns:

Animalele o fac pentru a supravietuii, din instinct.
Oamenii o fac fiind constienti ca actiunile respective poti fi evitate.

| Loveeeeeeeeeeeeeeeeeeee a răspuns:

Nu sunt deosebiri in special ca sa zic asa. Oamenii pot fi agresivi verbal sau in mod direct, adica sa loveasca. Animalele sunt necuvantatoare, deci in mod cert, tot ceea ce pot ele sa faca, este sa raneasca, sa muste, sa zagrie. Mai este si posibilitatea in care intr'un mod, imposibil, ca sa zic asa, ele agreseaza verbal in limba lor, spre exemplu un caine care latra, maraie, te poti gandi la faptul ca el de fapt, te injra sau altceva. laughing Cam asta e tot :* sper ca te'am ajutat.