| malina_9825 a întrebat:

Ce carte imi recomandati sa citesc? am 14 ani.imi plac cartile cu adolescenti.thinking mersi

Răspuns Câştigător
| Justme_8732 a răspuns:

Vrei o carte bunasmug
Ceva ce sa fie din generatia nostrathinking
Azi mi-am luat-o si eu si pot sa zic ca ma fascineaza...si nu ii vorba de fenomenul Twilightchatterbox desi am vazut toate cartile la librarie.
Mi-a recomandato vanzatoarea cu caldura... a spus ca ii ceva pentru varsta mea.Cartea se numeste Nu plange sub clar de lunalove struck
si doar 40 de lei... vb serios mertalove strucksuperbalove struckapp si eu am 14 anibig grin

10 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Giulia Carcasi-Zodia îndrăgostiţilor, Heather Skyler-Vârsta perfectă, Maureen Johnson-13 plicuri albastre, Nicholas Sparks-O plimbare de neuitat, Jurnalul unei iubiri, Dragă John, Ultimul cântec, Ian McEwan-Ispăşire, Anne Brashares-Pantalonii călători, A doua vară a pantalonilor călători, Fete în blugi, Mereu în albastru, Anna Godbersen-Lux, Suspiciuni(e gen Gossip Girl), Nick Hornby-Slam, Caroline Pitcher-Prăjitura de la ora 11, Cornelia Funke-Stăpânul hoţilor, Hilary McKay-Îngerul lui Saffy, Mihail Sebastian-Oraşul cu salcâmi, La Medeleni, Cella Serghi-Pânza de păianjen, Cartea Mironei, Radu Tudoran-Fiul risipitor, Mircea Eliade-Romanul adolescentului miop

| andreutz a răspuns:

Ciresarii, de Constantin Chirita

| mihaibrasov a răspuns:

J. D. Salinger - De veghe in lanul de secara. -> cartea care m-a facut sa meditez mult in adolescenta. A se citi pe la 16-17 ani happy.

| Bibu_2231 a răspuns:

Elevul Dima dintr-a şaptea.
Invitaţie la vals, etc.
Sandra Brown are carţi frumoase.
Mie-mi plac cele poliţiste, dacă vrei îţi dau şi câteva cărţi poliţiste.

| wolfer18 a răspuns:

Mihail Drumes. Din titlurile lui amintim:Scrisoare de dragoste, Invitatie la vals, si in special Elevul Dima dintr-a 7-a.
In acest ultim caz, daca se intampla sa mai traiesti si o dragoste adolescentina in perioada asta, atunci e experienta totala.

| georggyy a răspuns:

Capitan la 15 ani -jules verne

| DominicxD a răspuns:

Twilight; x

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Twilight... e f frum si eu am tot 14 ani si am citit-o e ffff nice. e cu adolescenti, deci e buna

| ioana_1029 a răspuns:

Bajenaru Grigore - "Cismigiu & Comp"
Mihail Drumes - "Elevul Dima dintr-a saptea"
Daca vrei povesti de dragoste gen seria Amurg poti sa citesti seria "Jurnalele Vampirilor"de Kristen Cast si P. C. Cast sau seria "Vampirii Sudului"- de Charlaine Harris( asta deja nu mai e cu adolescenti, dar ma rog...)

| RaluuIcs a răspuns:

Paihappy... Zodiac girls, seria Twilight care e foarte draguta, cartile Gossip Girl mai sunt interesante:d... Sper ca am putut sa te ajut:d