| kagome_8372 a întrebat:

Ce carte imi recomandati sa citesc? Ne-a pus la scoala sa citim cateva carti in aceasta vacanta dar nu pot sa ma decid.Am 13 ani... Ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna Kagome! Eu am 14 ani dar pot sa iti recomand cateva carti pe care profa de romana mi le-a dat sa le citzesc:
George Calinescu-Enigma Otiliei
Ion Slavici-Mara
Marin Preda-Morometii
Liviu Rebreanu-Padurea spanzuratilor etc.
O zi buna!

12 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Un autor potrivit ar fi Jules Verne - are foarte multe carti - exemple ar fi Copiii Capitanului Grant, Castelul din Carpati, De la Pamant la Luna, 20000 de leghe sub mari, Insula cu elice, 800 de leghe pe Amazon... s. a. m. d.
Al autor potrivit este Alexandre Dumas - tatal : Cei trei muschetari, Cei patruzeci si cinci, Dupa 20 de ani, Vicontele de Bragellone..., Cavalerul D'Harmenthal, Contele de Monte-Cristo, Laleaua Neagra sau varianta "Robin Hood" scrisa de el (mie mi-a placut mai mult decat cea originala a lui Gilbert).
Alte carti care mi-au placut mult ar fi "Elevul Dima dintr-a saptea", "Invitatie la vals" ale lui Mihail Drumes.
La varsta ta, daca nu le-ai citit inca - ar fi de citit "Ciresarii" - autor Constantin Chirita
Una din cartile cele mai frumoase din literatura romana pentru tineret este "La Medeleni" a lui Ionel Teodoreanu.
Mai sunt... dar pe moment nu-mi amintesc. Totusi, daca le citesti pe acestea, sau cumva deja le-ai citit, scrie-mi mesaje si iti voi face alte propuneri.
Nu ti-am propus cartile moderne - pentru ca pe astea le-ai citit cu siguranta... laughing

cami
| cami a răspuns:

Papillon-Henri Charriere
Anna carenina-Lev Tolstoi
Marile sperante-Charles Dickens
Micul print-Antoine de Saint-Exupery

cami
| cami a răspuns:

Anna carenina

cami
| cami a răspuns:

Hm...thinking ciudat...am pus "capa" in loc de "c".

| Leea1234 a răspuns:

Enigma Otiliei-o sa-ti foloseasca mai tarziu, si e interesanta ION -la fel, e interesanta si utila

auran
| auran a răspuns:

Chemarea Strabunilor de Jack London - este o lectura usoara si placuta!
Mai sunt si altele dar din recomandarile primite si de la ceilalti colegi, te hotarasti tu care anume ti-ar fi mai pe plac

| tukhey23 a răspuns:

Cami:mama, dar lasa-l sa se si mai distreze... o carte de 500 de pagini era destul.
Itit recomand eu o carte:cum sa te distrezi toata vara, de morandihee hee. Cu drag si respect tukhey23!

| Ralux a răspuns:

Jules verne e un autor potrivit. te poti consulta si cu prietenii tai sau chiar sa intrebi si la librarie asta.succes!

| marria a răspuns:

La varsta ta am citit mult Alexander Dumas. (Cei 3 muschetari-Dupa 20 de ani-Vicontele de Bragelonne sau Laleaua neagra), Singur pe lume- Hector Malot, Romanul adolescentului miop-Eliade, daca iti place istoria - Ivanhoe si Jules Verne imi placea mult...

| kayura a răspuns:

Pe noi ne-a pus sa citim MOROMETII vol. I
Si incearca si Hanul Ancutei de Mihail Sadoveanu, este super :X

| fya a răspuns:

Incearca MOROMETII e o carte care se cere si la bac

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O carte foarte frumoasa :Elevul Dima dintr-a saptea de Mihail Drumes...pe mine m-a impresionat si am 14 ani.