Ce costum sa port de Halloween?

Vine Halloween-ul, toata lumea se intreaba ce costum sa poarte la petrecerea tematica. Ei bine, iata cateva propuneri de costumatii usor de pus in practica.

Pentru tipe

Gipsy
Fuste multe, colorate si lungi, lanturi pe masura, un batic in jurul capului si stilul tipic de vorbire. Cam atat iti trebuie pentru a arata ca o femeie de etnie rroma tipica.

Gheisa
Iti trebuie machiajul tipic (cu tenul foarte palid, ochii conturati puternic cu tus, buzele desenate puternic cu un creion rosu ) si un kimono (improvizat sau adaptat) sau o rochie asiatica, parul prins in maniera tipica (coc si multe bucle), plus o pereche de balerini si esti gata pentru petrecere.

Gotic
Trebuie sa te imbraci in negru (cu detalii de dantela, daca se poate),  sa-ti intinzi parul si sa-ti pui niste lanturi cu cranii, inele scary si alte asemenea accesorii. Plus machiaj pe masura, tenul foarte alb, ochi conturati cu negru si buzele rosii. Daca vrei sa arati mai sexy, iti iei o fusta scurta, ciorapi de tip plasa si te incalti cu bocanci, totul negru.

Catwoman
Colanti negri, o bluza foarte mulata, tot neagra, iti conturezi niste mustati si iti desenezi o masca neagra in dreptul ochilor (daca poti sa confectionezi dintr-un material textil sau din carton, este si mai bine). Mai poti adauga o codita si urechi de pisica, plus manusi negre. Ca incaltaminte, niste cizme negre cu toc, la fel de mulate ca si hainele.

Diavolita
Pentru aceasta costumatie ai nevoie de niste cornite (vezi “Carcotasii”) si de haine sexy, mulate, de culoare rosie.

Cowgirl
Niste cizme sau ciocate, pantaloni scurti din denim, o camasa colorata legata in jurul taliei, o palarie de cowboy si gata.

Pentru tipi

Michael Jackson
Este destul de simplu sa folosesti cateva elemente vestimentare din tinuta lui Michael Jackson, nici macar nu ai nevoie de investitii majore pentru costumatie. Iata cateva elemente tipice tinutei: sosete albe purtate cu pantofi de culoare inchisa si pantaloni mai scurti astfel incat sa se vada glezna si sosetele, jacheta de tip army cu multe aplicatii metalice, o camasa alba descheiata, purtata cu maieu alb, palaria tipica lui MJ, eventual ochelari. Nu uita de miscarea tipica: moonwalker .

Joker
Moartea lui Heath Ledger a fost extrem de discutata si a facut foarte popular personajul interpretat de acesta, Joker. Pentru a arata precum Joker, iti trebuie un machiaj special: fata trebuie sa fie alba, foloseste un creion negru pentru ochi pe care il intinzi neglijent, iar buzele trebuie “pictate” cu un ruj rosu, care sa imite acel ranjet tipic pentru joker. Ca haine, o combinatie de verde cu mov, sacou/jacheta si camasa.

Mafiot sicilian
Ce iti trebuie pentru acest costum: pantaloni eleganti, camasa (orice culoare), bretele si o palarie la fel de eleganta. Daca vrei sa plusezi, ia-ti un baston elegant.

Candidat la presedintie
Alegi un candidat pe care il poti imita, te imbraci la costum si mai folosesti si chestiile tipice pentru personajul in cauza (niste ochelari, carti, sigla partidului). Este o varianta foarte simpla si amuzanta, mai ales daca ai talent actoricesc, cu siguranta va fi foarte funny prezenta ta.

Unisex

Vampir
Ca sa arati ca un vampir, ai nevoie de niste dinti de vampir (ii poti purta ca atare sau ii poti pune ca medalion). Trebuie sa-ti faci tenul sa arate foarte palid, cearcane si sa ai buzele sangerii (eventual cu picaturi desenate la coltul gurii) si sa ai un aer foarte dark, trebuie sa alegi haine inchise la culoare si cu un aer elegant. Te poti inspira foarte usor din personajele seriei Twilight.

Mumie
Este cel mai simplu: cumperi niste role de fasa sterila de la farmacie si incepi sa te infasori. S-ar putea sa ai nevoie de ajutor de la prieteni pentru tot procesul de infasurare. :P

Cersetor
Iti iei niste haine foarte trashy, daca ai pe acasa niste haine pe care le poti rupe, e perfect. Manusi fara degete, o caciula pusa neglijent si niste maruntis tinut in mana. Cine stie, poate faci si niste bani.

Emo
Daca tu nu esti emo, poti sa le faci o surpriza prietenilor si sa te deghizezi pentru o noapte in emo. Ce iti trebuie: freza cu jumatate de fata acoperita, ten palid, ochii machiati, o curea cu tinte, blugi mulati cu talie joasa si lanturi, tenisi sau skate-shoes, eventual cateva piercing-uri false.

Alte exemple din care poti sa alegi:

  • Madonna (alegi o costumatie celebra – gen “Like a virgin”)
  • roman cu toga si lauri pe cap
  • vrajitoare
  • eroina din filme indiene
  • Alice in tara minunilor (rochita, codite si neaparat pantofi de culoare rosie).

O alta idee ar mai fi sa iei un costum de din plastic, din acela pentru vopsit, de la un magazin de bricolaj (costa cam 20 de RON) si sa-l vopsesti aiurea (vopsea la tub – 10 RON), in albinuta, extraterestru etc

Heyo.ro iti ureaza distractie maxima la petrecere!

Daca vrei sa vezi niste costume traznite de Halloween, intra pe Heyo.ro!
19 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Am o completare. Pentru cei din bucuresti, sambata seara e party in verde cafe. Intrarea libera, costumatie la imaginatia fiecaruiatongue

| elena a răspuns:

La orice costum de halloween sa nu se uite si sacul aferent pentru daruri...bomboane, biscuiti, nuci, mere...in rest distractie cat incape...

daniela
| daniela a răspuns:

Cam complicat... vrajitori, printese vampiri eu stiu ca astea sunt costume tipice pentru acest gen de sarbatoare

| Gabystelistu95 a răspuns:

Mai bine in Dracula laughing

| Sabwy a răspuns:

Eu ma fac michael jackson.

| CatGirl a răspuns:

Eu am 2 costume si nu m-am hotarat pe care sa il aleg. Unul de vrajitoare, altul de tiganca happy E complicata treaba.Happy Helloween!

| AndraAlexaLove a răspuns:

Eu aleg sa ma imbrac in Vampir:X:X:X

| kenzo007 a răspuns:

Sa fi un vampirbig grin sau emolaughing o sa ii faci pe toti sa rada de tine cum te-ai imbracatbig grin

| Himura a răspuns:

Am sa raspund tot prin intrebare: Ce legatura are halloween-ul cu Romania, cu Dumnezeu cel viu, cu Hristos Dumnezeu? Ce legatura are paganismul cu Sfintenia Iubirii? Se pare ca exista o tendinta din ce in ce mai mare de a distruge moral poporul acesta, si asta lovind in cel mai dureros punct al neamului acesta, si anume tineretul sau, adica in chiar viitorul tarii. Totusi exista inca si oameni cu adevarat vii si treji, care vor lupta pana la ultima suflare pentru Iubirea cea Vesnica, dar nu numai ca vor lupta, vor si castiga, pentru ca Iubirea lupta alaturi de ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa te costumezi in emo?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum sa te costumezi in emo?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Michael jackson... el mai lipsea pe lista asta... da asa e danyela, costume tipice de halloween!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da eu inca nu stiu cu ce o sa ma imbrac. Dar va sujerez fantoma.tot ce ai nevoie este un ceasaf. il gauresti putin si gata. Apoi macheazate cu niste farduri albe si buzele rosii, nimeni nu iti va putea rezista.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunteti varza bai!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tare

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De zombie cum se face?

| Denny_5002 a răspuns:

POi..mnuj..eu am maine HALLOWEEN..si ma fac vampiritzahappy

| Aryadna a răspuns:

Super idei! Am gasit o groaza de chesti care m-ar putea ajuta! Multumesc TPU!

| Nisipeanu_Silviu_1990 a răspuns:

De pirat cum se face
?