| alexx102428 a întrebat:

Ce inseamna cand băieți sau barbati dau noroc? Ce reprezintă de fapt strângerea de mana (norocul)?

3 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Candva, cu mii de ani in urma, cand se intalneau doi straini, ei nu se intalneau fara un motiv temeinic. Sigur erau lideri, si sigur aveau ceva de negociat sau de aranjat. Exista insa riscul ca unul sa profite de ocazie ca sa il omoare pe celalalt, mai ales ca aparusera recent arme portabile: pumnale metalice. Asa ca se pipaiau reciproc pe antebrat. Suita lor ii vedea de la distanta, si sigur considerau gestul distins, asa ca incet-incet a fost imitat de toata lumea, uitandu-se sensul initial.

| Lioana a răspuns:

Reprezinta un salut.

Răspuns utilizator avertizat