| monyta a întrebat:

Ce inseamna un prieten? dar un prieten adevarat?

Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Un prieten adevarat al intalnesti atunci cind ai o problema urgenta si iti sare in ajutor tocmai cind nu te astepti, iti este alaturi in cazurile in care ai nevoie urgenta de un sprijin, este in stae sa se lase pe el ca sa te ajute pe tine.

20 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

"A friend in need, is a friend indeed!"...

| greg a răspuns:

Prietenul adevarat e cel care se sacrifica ca sa te ajute pe tine.

Răspuns utilizator avertizat
| prettyodd a răspuns:

Iti voi raspunde printr-un citat:
"A real friend is someone who walks in when everybody walks out, a friend is someon who walk in ehwn others walk out."
happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista asa ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Haideti sa vorbim despre prietenie. A, nu... Nu este un post din acela plictisitor cu motto`uri penibile despre "true friendship" or "BF4E", wtf?! Este vorba despre acea falsa legatura dintre oameni, cand cred ca pot obtine universul impreuna, ca ar face totul pentru prietenul lor cel mai bun, dar va rog sincer acum [pe toti care citesc in acest moment post`ul] sa raspunda la urmatoarea intrebare: Cine, dar cine, si-ar impinge cel mai bun prieten din fata masinii si sa il loveasca pe el? Raspundeti sincer. Eu, personal nu as face`o. De ce sa faci acest lucru? Ca sa mori si apoi sa iti lasi presupul prieten cel mai bun cu foarte mari remuscari pentru ca mai apoi dupa o anumita perioada de timp, el sa treaca mai departe? Nu domnule, eu nu as face aceasta fapta pentru nimeni. Fiecare om s`a nascut cu dreptul la viata. Daca acesta a avut nefericita soarta sa moara inainte de a ii veni vremea, cine suntem noi sa intervenim? Revenind la subiectul initial, ce reprezinta prietenia? Dar amicitia? E o diferenta dintre prieten si amic. E o diferenta dintre sinceritate si onestitate. E o diferenta dintre minciuna si omisiune. Dar care? Chestiile astea le descoperim pe parcursul vietii, din intamplari mai mult sau mai putin fericite, din fapte, din povesti. De unde esti atat de sigur ca cel de langa tine este de completa incredere? Omul a fost creat, printre altele, sa barfeasca. De unde stii chiar in acest moment "cel mai bun/a prieten/a al/a ta/tau" nu te barfeste pe la spate? De unde? Nu poti sa citesti ganduri, asa-i? Jenibil cum toti isi creeaza falsa iluzie ca vor avea intotdeauna pe cineva, in afara familiei, in care pot avea incredere deplina.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten adevarat este acela care te intelege care e mereu langa tine si nu te paraseste

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am trecut de multe ori prin lucruri de genu: cand una dintre prietenele mele a crescut... a implinit 13 ani si apoi nu a mai vorbit cu mine sa imprietenit cu un baiat iar mie nu mi-a spus( inainte ne spuneam orice secret) si le-a spus colegelor ei de clasa si asta a fost lipsa de incredere pe care ea a avut-o sau pe care eu i-am dat-o.eu cred ca cel mai important este sa fii aproape de prietenul/a ta(u) si sai acorzi incredere si sa ai incredere in elwinking asta e parerea meabig hug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten adevarat este o Persoana Care tie apropiata si te ajuta la nevoi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten este cel care iti intelege trecutul, crede in viitorul tau si de accepte astazi asa cum esti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten este aproapele tau

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prieteni avem multi. dar iata prieteni adevarati intalnim mai rar... iata noi credem ca e adevarat prietenul ce ne ajuta ne intelege, sacrifica pentru noi.si tot la noi ne gindim? Prietenul adevarat e cel care te are de prieten si care pretuiesti faptul ca si tu il intelegi, il ajuti si te sacrifici pentru el!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten adevarat este acea persoana pe care te poti baza ori de cate ori ai nevoie de sprijin. Este acea persoana care este alaturi de tine si la bine si la greu. Dar aminteste-ti, un prieten adevarat este foarte greu de gasit. Prietenia este cel mai frumos lucru din lume( parerea mea). " Daca prietenia noastra ar fi o pralina, n-ar avea data de expirare".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten adevärat este un om care se iubeste pe el cel mai mult si cautä sä se perfectioneze plin de calitäti frumoase si de care esti atras iar el de tine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred ca un prieten adevarat este persoana care mereu te intelege, te ajuta, te sustine. Ear persoana aceasta as spune ca e "MAMA"ea este unica care nici odata in viata nu-ti va spune nu-tiar ura ceva de rau doar de bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten adevarat este persoana care mereu te systine si la greu si la bine.prietenul tau adevarat niodata nu te va trada.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten este cel care uita de problemele lui ca sa te ajute pe tine atunci cand iti este greu, care are curajul de a-ti spune in fata atunci cand gresesti, care nu este invidios pe fericirea ta si nu se bucura de raul tau. Nu stiu daca exista o asemenea persoana, dar atunci cand exista sa facem tot posibilul sa-l pastram pentru ca sunt raritati.

| monyta explică:

Hei, Monyta! Un prieten adevarat este unul care stie cand sa te faca fericita daca plangi, sa fie mereu ca un frate/sora...

| Oana_2778 a răspuns:

Un prieten adevarat este cel care nu te ''foloseste'', te ajuta in orice situatie dificila si caruia ii pasa mult de tine. Un prieten simplu este cel care vrea sa te aiba si el acolo in gasca numai pentru a se distra... Ceva de genu' asta. Asa este.

| dokkerss a răspuns:

Nu pot sa spon in cuvinte ce inseamna prietenie...asta trebuie sa simti pe pielea ta