| Dan a întrebat:

Ce inseamna prieten adevarat?

Răspuns Câştigător
| cristi27 a răspuns:

Mai exista prieteni adevarati? eu sincer nu am mai avut parte de asa ceva, sunt inconjurat de tot felul de oameni dar nu prea pot sa am incredere in ei cum as avea intr-un prieten adevarat.

24 răspunsuri:
mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Prietenii adevarati se gasesc cam greu in zilele noastre. Un prieten adevarat este acolo langa tine si in clipele bune, dar si in clipele rele.
Te poti baza mereu pe ajutorul lui.Sti ca orice problema ai avea ai cu cine sa vorbesti.Are cine sa te ajutewinkingPrietenul adevarat trebuie sa te inteleaga.winking

| SweetCandy a răspuns:

Prietenul adevarat este acela pe care indraznesti sa-l suni l miezul noptii si ii spui k ai o problema...este acela care iti este alaturi si la bine si la greu...este omul in care ai increderehappy

| Cryssy a răspuns:

Un prieten adevarat este foarte greu de gasit...Prietenul adevarat este alaturi de tine intotdeauna, te sprijina, te asculta, te intelege, iti da sfaturi, face tot posibilul ca sa iti fie bine si sa fii fericit. Pentru ca nu prea se mai gasesc atat de usor prieteni adevarati, atunci cand ii gasesti trebuie sa stii sa ii pretuiesti si sa faci tot posibilul sa nu ii pierzi...

Shin
| Shin a răspuns:

Destul de simplu. "Prietenul la nevoie se cunoaste". Ti-ar da bani daca ai nevoie? Te-ar ajuta daca l-ai suna la 1 noaptea pentru ca ai nevoie de el? Te-ar vizita la spital daca te imbolnavesti? Probabil iti este un bun prietenbatting eyelashes
Numai bine, Shinwinking

| inna a răspuns:

Eu nu mai cunosc sensul acestui cuvant, nu pot sa-l definesc.

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Un prieten adevarat este un suflet pereche cu care rezonezi pe aceeasi lungime de unda. O prietenie adevarata de cele mai multe ori se formeaza in copilarie sau adolescenta, si poti sta cu el doua ore fara sa scoateti o vorba si e totul ok, va intelegeti din priviri, sunteti alaturi la nevoie, iar daca va intalniti dupa o zi sau doi ani, tot la fel de apropiati sunteti. Dar fiecare vede prietenia si dragostea prin ochii lui, asa ca e posibil sa gresesc eu.

| albastrel a răspuns:

Cred... cred... pentru ca inca nu am cunoscut o aceasta persoana ...cred ca este o persoana care este si la bine si la rau langa tinewinking

mlm
| mlm a răspuns:

Acea persoana care te ajuta in toate momentele care le intalnesti in viata, bune sau mai putin bune, acea pers care iti asculta chemarea sufletului si cea care te ajuta sa treci peste obstacole mai usor.

| sorin a răspuns:

Da buna intrebare.Cand poti conta pe el la bine si la rau si care te asculta cand ii vorbesti si iti da sfaturi.

| viki a răspuns:

Prietenul adevarat este acela care iti este mereu alaturi, nu te lasa la greu! Este acela la care poti sa apelezi cand ai nevoie de ceva si care te ajuta!

| cîrne a răspuns:

"Prieten adevarat", espresie excesiv de des folosita, insa dureros de rar intalnita in viata cruda de zi cu zi.pentru mine, prietenul adevarat este cel in care pot avea mai multa incredere decat in propria-mi persoana, cel care are incredere in mine, chiar si atunci cand mi-am eu pierdut-o, cel care ma ajuta si care-mi e alaturi oricand am nevoie

| Timishan a răspuns:

Prietenul adevarat!?, ...Nu-ti vorbeste urat, nu se lauda cu sine, nu te tradeaza (deci, trebuie` sa fie de incredere totala), iti respecta opiniile, nu te vorbeste masluit la altii, acela care respecta ce s-a stabilit si orarul, care este capabil sa faca orice sacrificiu pentru tine ca prieten (neansemnand ca trebuie sa uite de sine), nu te minte, nu se impune ci colaboreaza, ...Prietenul adevarat la randul sau e musai sa stie notiunea de "prietenie".batting eyelashes happy

| VladDu a răspuns:

Prietenu la nevoie se cunoaste, cum zice si proverbu.

| kuka a răspuns:

Prietenul adevarat este acela cauia ii pasa de tine si care te indruma pe calea cea buna, fie ca-ti place, fie ca nu...

| eliza a răspuns:

Buna! prietenu adevarat este persoana care te intelegi foarte bine, persoana care ati trecut prin momente frumoase iar altele triste, un prieten careia sa-i spui orice, prietenu care sa te inteleaga, care sa stie ce te face fericit/a. asta e parerea mea. pa pa!

| IqStorm a răspuns:

Un prieten care nu e imaginar. Unul în carne şi oase. big grin

| x_8092 a răspuns:

" Prietenul este un al doile eu. " ( Pythagoras )
Cu asta cred ca am spus totul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prieten adevarat este acela pe care il simti exact ca pe tine insuti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Un prieten adevărat este cel care îți este alături nu numai la bine ci și la rău, este un suport psihic, te respectă pentru felul tău de a fi, nu te trădează, te respectă, etc.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prieten adevarat este totwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prieten adevarat inseamna sa ai pe cineva langa tine in care sa incredere...si la nevoie sa te ajute nu sa se ascunda cum fac totioh go on...important este respectul si comnicarea...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am da nu sht acmmm

| popescum a răspuns:

Prietenie se intampla atunci cand nu trebuie sa spui multumesc sau te rog.

| alexandra15_1741 a răspuns:

Dan asta ma intreb si eu ...am o prietena de cand eram mica de la 3-4 ani si acum bunica ei desparte toti copii de ea pentru ca trebuie toti sa faca ce vrea ea sau daca nu, face ca nebuna bunicasa. si acum ma suna si cica o vorbesc eu pe la spate.si eu nici macar nu mai vreau sa aud de ea. spuneti-mi si mie ce sa mai fac ca sa nu mai ma bage in seama...