| 1968 a întrebat:

Ce ne zice escu? ceausescu; iliesc, constantinescu, iliescu, basescu si urmeaza oprescu si dupa ei cred ca urmatorul e finescu...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce mi-e oprescu, ce mi-e basescu, ce mi-e ceausescu.
aveam in fruntea noastra un fiu al tarii!
poporul -escu, romania!
http://www.youtube.com/watch?v=I43lueMdxIU&feature=related

13 răspunsuri:
| M4RK a răspuns:

Nustiu
by pinguinescu laughing

| asya a răspuns:

Doamne feri sa urmeze beeecalescu...Ca ne-am dus pe... apa sambetei big grin

| Haydee a răspuns:

...si clasicul Popesculaughing

| paul0013 a răspuns:

laughing poate nu se stie. dar ai dreptate

| thechosenone a răspuns:

Tine minte trei cuvinte thechosenonescu presedinte rolling on the floor

| kenzo007 a răspuns:

Lai uitat pe Antonescu.big grin ala da om ce a vrut ala sa faca ramane istorie!

| goruna a răspuns:

Just, nu e Iorga, nu e Vlaicu, nu e... Einstein big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nop, dupa ei vine Sensei.BROescu laughing Si face el ordine printre puslamalele alea de politicieni corupti si libidinosi laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Falimentescu laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si toti au ca prenume Prostescu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se stie..

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum va urma presedintele Romaniei Crin Aantonescu
fiul lui Anton.happy

| alessandro92 a răspuns:

Etimologic "ESCU" inseamna "FIUL LUI". Sunt 100% sigur de ceea ce iti spun, acum vreo 4 ani am luat cina la un prieten a carui bunica era profesor universitar. Venise vorba de "escu" tocmai din cauza faptului ca toti cei ce ne condusesera de 30 de ani incoace aveau nume ce se terminau in escu. Atunci aceasta doamna mi-a spus ca "escu" era folosit in limba romana pentru a identifica pe fiul cuiva. Ionescu (fiul lui Ion), Constantinescu (fiul lui Constantin) s. a. m. d. Forma era folosita mai ales in orase, dat fiind ca in mediul rural se prefera "a..." (ex. Ioana a Mariei.).