| LeiAdrian a întrebat:

Cum va explicati ca numele de familie al tuturor presedintilor Romaniei de pana acum se termina in ESCU? Nicolae Ceausescu, Ion Iliescu, Emil Constantinescu, Traian Basescu. Traim sub semnul lui ESCU?

Răspuns Câştigător
| cosmin21 a răspuns:

Pentru ca majoritatea numelor de familie din perioada comunista se terminau in ESCU.

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este o pura coincidenta, avand la baza si locul nasterii si faptul ca majoritatea numelor de familie romanesti au aceasta terminatie, asa ca nu este nimic deosebit si nu are vreo semnificatie aparte. Numai bine!

| Leocerba a răspuns:

Stii cum scrie in "Alexandru Lapusneanul": „De mă voi scula, pre mulți am să popesc și eu!" Se pare ca s-a sculat si s-a tinut de cuvant la propriu laughing avem multi Popescu in tara. Popescu,Basescu,Ceausescu,Iliescu (ideea asta nu-mi apartine, dar nici nu stiu exact pe unde am citit-o, sorry)

| Irene_5674 a răspuns:

laughing.
Interesant. N-am observat asta.
Dar au fost preşedinţi cărora numele de familie nu se termina cu "escu" : Gheorghe Gheorghiu-Dej, Chivu Stoica. Şi presupun că au mai fost şi alţii [asta dacă cei de mai sus au fost preşedinţii României laughing].
Cred că e doar o coincidenţă.

| ioanionel a răspuns (pentru Irene_5674):

Chivu Stoica a fost primministru nu presedinte.

| ruPfashu a răspuns:

Asa va trebuie in puii mei, daca nu l-ati votat pe Geoana rolling on the floor

| Alexandra8989 a răspuns:

Buah e semnu lu' andreea esculaughing

| theboss8159 a răspuns:

laughing e o simpla coincidenta

| RedDYy a răspuns:

Pai cam asa erau toate numele pe atunci... Georgescu, Popescu, Lunescu etc. Nu traim sub semnu' lui -escu e doar pura intamplare.happy