| anonim_4396 a întrebat:

Dupa parerea voastra ce sanctiune merita acest profesor?

O eleva a trisat la un test si a strecurat o compunere facuta acasa si a atasat-o cu o agrafa la restul subiectelor.Profesorul a fost suficient de dobitoc sa nu desfaca lucrarea atunci cand a primit-o iar acasa cand a ajuns la testul cu pricina, si-a dat seama ca fata nu a fost cinstita.A doua zi, la ora, i-a cerut fetei sa o refaca dar ea a inceput sa urle in fata profesorului ca daca n-a prins-o, sa-i fie de bine.Nu are voie sa o mai pedepseasca! Profesorul a insistat si i-a spus ca-i recunoaste toate subiectele, doar ca vrea sa se lamureasca daca acea compunere va fi scrisa perfect ca la test in fata lui. Eleva s-a infuriat si l-a amenintat pe profesor ca merge cu mama ei la directoare si-l reclama ca o hartuieste.Profesorul si-a pierdut controlul grav si a afirmat ca "n-ai decat sa te duci la director,ca eu am sa-i arat ca nu meriti nota asta si-ti dau cu compunerea de cap". Astea au fost vorbele violente,agresive si nespus de periculoase ale profesorului care au determinat in interiorul elevei un dezechilibru infricosator incat s-a ridicat in doua picioare,a trantit cartea pe masa,in fata profesorului ca sa-i arate ca ea nu se lasa calcata in picioare de vorbele criminale ale profesorului si a iesit pe usa clasei,in mijlocul orei, fara sa-si ceara voie si nervoasa cu temei si s-a dus glont la dirigintele ei.A doua zi, s-a prezentat cu mama la scoala, profesorul a fost invitat de directoarea liceului in cabinet iar acolo, a trebuit sa taca in fata elevei care-i arata cu degetul spre cap ca e putin diliu si ca e agresiv cu ea.Profesorul a intrebat-o pe mama daca i se pare frumos comportamentul copilei iar mama a spus ca da si ca are si dreptate. Eleva a tipat la profesor timp de jumatate de ora si l-a facut keops, directoarea si dirigintele clasei i-au dat dreptate si i-au promis bietei fete ca profesorul va fi aspru sanctionat, ba chiar dat afara din scoala pentru afirmatia violenta pe care a facut-o. Felicitari directoarei care a luat atitudine! Un asemenea profesor nu trebuie sa mai functioneze in sistem!
Dupa parerea voastra, ce pedeapsa aspra ar merita acest profesor imbecil si inadecvat pentru invatamantul romanesc stralucit pe care il avem?

Răspuns Câştigător
| LSMM a răspuns:

Eu nu știu niciun profesor care să nu-și fi ieșit din fire măcar o dată. Absolut toți profesorii mei, oricât de calmi și buni îi consider, tot s-au mai enervat uneori. Ba chiar îmi amintesc că am avut un profesor foarte bun de desen, care ținea foarte mult la copii și îi ajuta pe toți și...ghici ce, l-a luat la bătaie pe un coleg într-o oră de la noi. Și directoarea nici măcar n-a fost înștiințată, dar asta-i altă poveste...

18 răspunsuri:
| SuneteDeChitara a răspuns:

De parca numai profesorul ar fi vinovat aici.

| anonim_4396 explică (pentru SuneteDeChitara):

E afirmatia aceea neadecvata si grava:"iti dau cu lucrarea de cap!". Eleva deja s-a simtit agresata fizic desi profesorul nu a facut un gest in sensul asta.Dar ea a parat eroic iesind vitejeste din clasa si punandu-l la punct pe profesorul nerusinat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

De altfel si directoarea l-a considerat nerusinat pe profesor, i-a dat dreptate 100% elevei.Afirmatia aceea extrem de grava a determinat reactia corecta a elevei.Bine ca l-a spus directoarei!

| jamal000 a răspuns:

Probabil ca tu esti eleva care a patit asta, insa nici atitudinea elevei nu mi se pare deloc rezonabila, e o lipsa totala de respect fata de cadrul didactiv, nu ii este aratata pic de condescendenta fata de varsta, respectiv fata de studiile pe care le are. Faptul ca a agresat-o verbal nu este bine, dar ca tanara sa il ia pe sus, cu atat mai putin. Cred ca profesorul ar trebui sa primeasca o mustrare, iar tinerei sa ii fie scazuta nota la purtare.

| anonim_4396 explică (pentru jamal000):

Nu sunt eleva in discutie! Insa, s-a intamplat la clasa mea asa ceva.

| jamal000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Inteleg! Mi-am spus parerea asa cum consider eu de cuviinta, deci am fost subiectiv!

| anonim_4396 explică (pentru jamal000):

Pai,de asta am si scris subiectul asta.Sa vad ce parerea are lumea din jur despre asemenea tarasanii.

| LSMM a răspuns:

Profesorul a reacționat verbal destul de violent, dar eleva a procedat corect?

1. A copiat la test. A fost pedepsită pentru așa ceva?
2. "ea a inceput sa urle in fata profesorului ca daca n-a prins-o, sa-i fie de bine". Așa se procedează? Se urlă în fața cadrului didactic fără ca profesorul să o fi agresat verbal, deci doar așa, că îi dictează orgoliul de fată needucată? Nu zic că nu trebuie să ia atitudine în viață, dar nu când ești VINOVAT și nu în ACEL fel!
3. "Profesorul a insistat si i-a spus ca-i recunoaste toate subiectele [...]. Eleva s-a infuriat si l-a amenintat." Încă o abatare a elevei!
4. " profesorul [...] a trebuit sa taca in fata elevei care-i arata cu degetul spre cap ca e putin diliu si ca e agresiv cu ea". Comportament care denotă educație? Se arată cu degetul spre cap, jignind profesorul?
5. "Eleva a tipat la profesor timp de jumatate de ora".

Profesorul a reacționat o singură dată, nu a țipat, eleva de o grămadă de ori. Pe lângă asta, eleva a și copiat, deci era VINA ei clar.

Eleva trebuie mai aspru sancționată. Nu acționez eu cine știe ce drastic în viața reală, nu iau apărarea profesorilor. Sunt simplă elevă și mi se pare logic ceea ce-am menționat mai sus.
Să ne amintim că sunt cazuri în care profesorii agresează elevii FIZIC? Poate că unii nici nu sunt dați afară sau măcar sancționați. De ei ce mai zici?

| anonim_4396 explică (pentru LSMM):

Nu ti se pare grava afirmatia aia:"Iti dau cu testul de cap!" Mie mi se pare revoltator pentru un cadru didactic care trebuia sa stea smirna in fata elevei si sa o lase in pace. Oricum, directoarea a afirmat ca ea nu a patit niciodata asa ceva la ora si asta inseamna ca acel cadru didactic are o problema serioasa.Prin urmare, directoarea a lasat-o pe eleva sa-i arate mai explicit ca daca face asemenea afirmatii in fata unor elevi la clasa, inseamna ca e cam dus cu pluta. Directoarea a organizat Consiliul profesoral prin care a numit o comisie de ancheta la clasa si la nivelul scolii impotriva profesorului caruia i-a scazut calificativul pentru comportament inadecvat. Eleva a fost felicitata ca a avut curajul sa-si spuna pasul.

| LSMM a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, dar imaginează-ți ce era în mintea profesorului atunci. Un elev trișează -cu nesimțire, aș zice - și este pus să rescrie compunerea, atât. Profesorul putea foarte bine să-i pună 2 în secunda în care s-a așezat la clasă, fără s-o întrebe sau să-i mai zică nimic elevei. Dar a pus-o, deci, să rescrie compunerea, nimic altceva. În momentul în care un simplu absolvent de nici 12 clase începe să țipe din cauza asta și să reacționeze, deci, isteric, nu-ți pierzi răbdarea?
A trișat la un test. E vina ei și tot ea are gura mai mare?
Amintește-ți că eleva a fost cea care a izbucnit scandalul. Cu acea fișă atașată, cu repetate insulte adresate unui adult, unui om matur.
Eu nu sunt pro violenței verbale (de fizic nu mai zic) în școli, în niciun caz să nu înțelegi asta.
Dar profesorul acela e și el om...Îți dau cu testul de cap.Îți dai seama că nu e amenințare propriu-zisă, e inutil să bați un copil cu o bucată de hârtie.
Repet, reacțiile violente ale elevei mi se par mai grave. Mai întâi a început să țipe la profesor fără un motiv!

| anonim_4396 explică (pentru LSMM):

Directoarea scolii l-a sanctionat pe acel profesor pentru ca a socotit ca "ar fi trebuit sa se poarte ca un adult si sa stie sa se controleze in orice situatie, inclusiv in cea de fata!"Ca profesor trebuie sa stii sa iti pastrezi calmul si sa nu cedezi psihic in fata unor elevi.

| LSMM a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt de acord cu asta. Ca teorie.
Noi trebuie să ne menținem calmul în viață, în general, ca să nu provocăm cine știe ce lucruri neplăcute. Câți pot face asta?
Doar amintește-ți de momentele în care ai acționat fără să conștientizezi că ești doar nervoasă și ți-ar fi trecut oricum mai târziu.
Poate nu ești adult, dar cu se deosebesc adulții de copii? A, da, oamenii mari au mai multe griji pe cap și reacționează și mai repede decât noi...
Profesorul putea face ceva mai grav decât ce-a zis el.
Sunt adepta ideii că suntem cu toții oameni, care încearcă pe cât posibil să respecte niște principii, dar mai sunt și momente în care cedăm. Poate dacă n-am avea sentimente, ar fi fost altfel și aș fi fost întru totul de acord ca profesorul să fie sancționat, pentru că ar fi fost vorba de, știu eu, tulburare psihică. Nu știu, nu mă pot gândi la un univers paralel.
Dar așa...

| LSMM a răspuns (pentru LSMM):

Și poate că profesorul merita să fie sancționat, în orice caz, dar nu dur, după părerea mea. Poate doar mustrat și atenționat de către directoare. La ce scandal a făcut copila aceea, ținea singur minte omul ca data viitoare să -și păstreze pe deplin calmul...

| anonim_4396 explică (pentru LSMM):

Pai daca nu merita o sanctiune asa de dura, atunci de ce a primit-o totusi? Un exces de zel de-al directoarei?

| LSMM a răspuns (pentru anonim_4396):

Cel mai probabil eleva aceea a dramatizat totul. Așa o văd. Dacă jumătate de oră zici că a vorbit continuu, înseamnă că directoarea era bulversată cu totul și cine știe ce-și imagina. Pot fi băgate foarte multe "înflorituri". Bietul profesor ce să facă, să intervină și să o provoace pe eleva aceea la și mai mare scandal?
De obicei elevii sunt văzuți prioritar în cazuri de tipul acesta. Nu știu de ce, dar parcă până și eu, dacă aș fi direcotarea, I-aș da dreptate celei cu "gura mai mare". Deși aș fi greșit.

| anonim_4396 explică (pentru LSMM):

Dar daca acel profesor nu e potrivit pentru meseria lui? Poate ar fi cazul sa-si caute un alt job daca nu stie sa gestioneze situatiile de genul asta.

| LSMM a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu știu niciun profesor care să nu-și fi ieșit din fire măcar o dată. Absolut toți profesorii mei, oricât de calmi și buni îi consider, tot s-au mai enervat uneori. Ba chiar îmi amintesc că am avut un profesor foarte bun de desen, care ținea foarte mult la copii și îi ajuta pe toți și...ghici ce, l-a luat la bătaie pe un coleg într-o oră de la noi. Și directoarea nici măcar n-a fost înștiințată, dar asta-i altă poveste...

| Winchester308 a răspuns:

Pot sa stiu si eu unde s-a intamplat asta? Adica localitate, scoala, cine-i directoarea... vorbesc serios.Cred ca-mi gasesc niste timp liber sa-i zic cat de incompetenta si idioata poate sa fie, si ei, si elevei si mamei.
Oricum, dupa cum relatezi cred ca tu faci misto sau ai o problema grava la cap.

| anonim_4396 explică (pentru Winchester308):

De ce sa am o problema grava la cap? E vorba de un liceu de fite, unde anumiti elevi sunt "protejati".Am descris exact comportamentul elevei.