| OanaPissy a întrebat:

Ce sa fac in vacanta?
Parintii mei nu au bani de calatorit, prietenele mele sunt plecate in vacanta poate chiar si in alte tari iar parintii merg la servici si nu pot iesi la plimbare cu ei sau sa petrec timp cu ei.
Sa ies singura afara ar fi plictisitor.
Ce sa fac? Parca aceasta este cea mai groaznica vacanta.Cred ca toata vacanta mea este ruinata.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Nu te intrista din cauza asta, sunt o multime de lucruri de facut!
Poti incepe sa citesti, daca gasesti o carte care iti place, timpul va trece mult mai repede. Iti recomand seria Twilight, este foarte captivanta!
Mai poti sa te uiti la filme, la comedii.happy
Sau, poti incerca sa te apuci de un sport: volley, basket, inot etc.
Acolo sigur iti vei face prieteni noi.winking
Iesi cu bicicleta sau cu rolele in parc, asculta muzica si incearca sa te bucuri de vacanta, pentru ca vacanta e un motiv de bucurie!

Sper ca te-am ajutat!
O zi buna! :*

17 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Stai cu noi pe TPU. Aici nu te vei plictisi.winking

| Dianaîşialegesoţulbazândusepetpu a răspuns:

Poti sa citesti carti sau chiar reviste, poti sa te uiti la tv, poti sa iti iei o slujba, poti sa faci un sport simplu(sa te dai cu rolele, sa te plimbi cu bicicleta), poti sa plimbi catelul, poti sa te odihnesti ca doar e vacanta etc.Succes!

| byutxa a răspuns:

Ast sa vina pr tale sau fa`tsi pr noi thinking

| Anaisssss a răspuns:

Mergi intr-o tabara thinking

| Crissuu a răspuns:

Chiar toate prietenele tale sunt plecate. Nu poti sta afara singura. Daca stai la curte poti insa depinde ce preferi tu.big grin

| schlau a răspuns:

Citesti o carte, doua, trei. cumpara Jules Verne nu-i scumpa maine e carte noua.si eu sunt in vacanta si asta fac de placere.sincer nu sti ve pierzi.macar cumpara maine si citeste sa vezi cum e.

| stevie*rae a răspuns:

Intr-o situatie similara am trecut si eu. Pai poti sa iti petreci timpul prin casa, spre exemplu faci curat in dulapuri, in camera ta, redecorezi, faci de mancare, etc. sau poti iesi in parc cu rolele, jogging, bicicleta, orice. Poti sa mergi si la shopping singurica, te ocupi de lucruri pe care n-ai avut timp sa le faci atunci cand erai ocupata. Sunt o groaza de lucruri pe care le poti face anti-plictiseala. Daca ai chef sa te si culturalizezi, da o raita prin magazinele de carti si iti poti cumpara ceva interesant de acolo. Sper sa-ti fie de folos.

| ionut_9568 a răspuns:

Eu spun sa cauti pe net niste id-uri de fete sau baieti din orasul sau satul tau si poti sa vorbesti cu prieteni de pe net sau daca ai ocazia sa vb cu ei personal daca e de folos n\rasp meu da-mi fundita daca vrei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca ajuta dar eu nu ma plictisesc acum in vacanta findca ma joc pe calculator. daca ai calcu descarcati jocuri...alta varianta nu stiu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii si eu patesc acelasi lucru dar daca ai vrea sa te relaxezi du-te larude asta depinde de unde stau rudele etc. dar nu te descuraja eu am doar 13 ani si cum crezi ca amreactionat atunci cand parintii maiau spus ca nu semai poate merge in tabara dar vom merge in alta excursi dar si aia sa amanat ei eu acu citesc, scriu temele de vacanta fac curat in dulapuri poate mai merg pe la cineva la un ceai sau la vecini sa stau un pic (stau la tara) nici nu am net dar uite eu citesc o carte interesanta "GANDESTE CUTEZATOR " BEN CARSON E SUPER TARE sper sa iti fi fost de ajutor in ciuda faptului ca am 13 ani darinti dau sfaturi mai bune ca toti ca si eu trec prin asta :d cu stima
ioly

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii si eu patesc acelasi lucru dar daca ai vrea sa te relaxezi du-te larude asta depinde de unde stau rudele etc. dar nu te descuraja eu am doar 13 ani si cum crezi ca amreactionat atunci cand parintii maiau spus ca nu semai poate merge in tabara dar vom merge in alta excursi dar si aia sa amanat ei eu acu citesc, scriu temele de vacanta fac curat in dulapuri poate mai merg pe la cineva la un ceai sau la vecini sa stau un pic (stau la tara) nici nu am net dar uite eu citesc o carte interesanta "GANDESTE CUTEZATOR " BEN CARSON E SUPER TARE sper sa iti fi fost de ajutor in ciuda faptului ca am 13 ani darinti dau sfaturi mai bune ca toti ca si eu trec prin asta :d cu stima
ioly

| NuUitaDeMine a răspuns (pentru anonim_4396):

Iubesc cartea aia... ne-a dat-o la scoala, recomand!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa inveti sa canti la un instrument. De exemplu eu la inceputul verii nu aveam ce sa fac asa ca mi-am luat o chitara si am invatat sa cant cu ajutorul netului.
Sau poti sa incerci un sport cum ar fi tenis de masa, baschet, voley sau pur si simplu doar sa mergi pe bicicleta / cu role in parc. Ai o multime de variante doar ca problema e sa le gasesti si sa-ti placa.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti incerca sa inveti sa canti la un instrument, chitara, pian sunt preferatele mele dar poti si la altele daca nu iti place, iti spun ca vei uita de plictiseala cand auzi sunetul muzicii, te vei relaxa, in rest mergi la piscina sa te racoresti, citeste o carte te va ajuta sa treci de plictiseala si vei invata lucruri noi in acelasi timp, uite iti recomand seriile Copii lampii fermecate, Cronicile Wardstone(preferata mea), Larklaight(putin plictisitoare), si restul cartilor amurg, luna noua... poti invata un nou sport, voleiul e frumos la fel si tenisul de masa, stai si pe calculator da nu ft mult pentru c oboseste ochii, poti asculta muzica(in legatura cu chitara un cantaret bun e David Martone), iesi cu bici sau cu rolele prin parc, plimba catelul, joacate cu el, FATI O CASA IN COPAC, daca ai nevoie de schite sa imi trimiti un mail(le dau la 50 lei plus posta dar garantat casa super)viziteaza un muzeu...

Sper ca te-am ajutat
dogy_belea@yahoo.com

| ganjafarmer1911 a răspuns:

Oana si eu am acceasi problema totusi eu ma ies seara pe afara dar pana seara ma plictisesc groaznic. daca esti din bucuresti si vrei sa iesi pe afara cautama pe id ganja. farmer1911 neam ajuta reciproc tongue

| Baa_aduzu_1984 a răspuns:

Pai vorbesti la tel te uiti la filme te joc etc

| Valentin_Jorascu_Sorin_1997 a răspuns:

Stai pe net si asculti muzica care te relaxeaza... Vorbesti cu prieteni pe mess.