| DanutzzaMaria99 a întrebat:

Ce sa fac? Trec printr-o criza de prieteni. Nu stiu care imi sunt adevarati. Nu stiu ce sa fac. Va rog sa-mi dati SFATURI! Ce pot sa fac pentru a vedea daca unii prieteni chiar tin la mine? Am o prietena buna asa o consider dar cateodata ma dezamageste... Ce sa fac? FUNDA si VOT! happy

9 răspunsuri:
| RoxyAngelPink a răspuns:

Prietenii adevarati la nevoie se cunosc... prietenii buni or sa te ajute mereu, cei rai te lasa la nevoie (profita de tine)...puppy dog eyes

| Marius94_5839 a răspuns:

Sa iti folosesti INTELIGENTA.

Nu este greu. Cel mai bine din punctul meu de vedere este sa stii cine si cum este prieten cu tine. Sa-i pui la teste simple, pe fiecare in parte din cand in cand pentru a vedea daca este prieten sau nu cu tine. EU de obicei, ma uit la ce fel de personalitate are, ce ii place si in functie de asta stabilesc niste "teste" pentru a nu avea dezamagiri si surprize in viitor.

Sa-ti dau un exemplu. Am un prieten care este fumator inrait. Cand mai avea o tigara i-am cerut-o. Ultima lui tigara. Un fumator nu renunta usor, mai ales cand stie ca mai are DOAR O TIGARE. Daca renunta la ea pentru mine, inseamna ca tine la realtia dintre noi, iar daca nu asta este. Bineinteles, nu am sa las un sacrificiu' nerasplatit, si am sa o inapoiez daca mi-o dat, sau am sa-i iau maine un pachet. Intelegi?

In felul acesta, o sa stii tot timpul ce si cati prieteni adevrati ai, nu cati iti vaneaza adancul partii dorsale. Daca imi urmezi sfatul, trebuie sa ti cont de un lucru. SA NU TE MIRI, daca dupa ce iti aduni prietenii, calculul lor sa iti dea cu minut. Se poate intampla.

| millyca a răspuns (pentru Marius94_5839):

Din prea multe teste ai putea constata ca nici macar tu nu iti esti prieten cu adevarat. Si atunci ce faci? Cred ca uneori poate fi mai bine sa iti revizuiesti suita de pretentii si atat.

| Marius94_5839 a răspuns (pentru millyca):

Pai treaba ce am explicat-o eu mai sus, de fereste de probleme de genu': " Vai uite ala ce a zis de mine " sau " Vai uite ala ce mi-a facut". Insa, depinde de tine, sa vezi cine este prieten cu tine, si cu aceia sa fi pregatit sa imparti totul. Restul, doar simpli amici.

Uneori, chiar si cei cu care stai la masa si bei, nu odata, nu de 2 ori, nu de 3 ori, ci bei cu ei de cand te sti, te pot trada, cand iti pui baza in ei. Daca doar "revizuiesti suita de pretentii " multi carora nu le poti spune prieteni dar totusi le spui,(din fel si fel de motive) se vor strecura in "cercul" tau de prieteni si astfel pe viitor, atunci cand cine stie cand vei avea nevoie de ajutor, acestia sa fie de negasit si vei afirma des: " Vai uite ce a zis ala de mine! " sau " Vai sunt intr-o criza de prieteni " sau " Vai! Uite ce mi-a facut ala, toata lumea este numai pe interes. ". Chiar daca pare ca e din cauza nenorocitei astea de lumi este strict din vina ta, deoarece nu ai stiut cum sa iti alegi oamenii de incredere si asta te-a costat. Poate sa te coste mult, sau putin. De la caz la caz. Totul pe lume are un pret. Insa, eu personal cred ca este mai bine sa ai in cine sa iti pui baza fara nici un fel de emotie, decat sa fi lasat singur, atunci cand ai cel mai mult nevoie de ajutor din partea cuiva.

Insa, cum am si mentinonat mai sus, in cazul in care aplici o astfel de "strategie" in modul cum iti selectezi prietenii, se poate sa ai neplacuta surpriza ca atunci cand ii vei aduna sa iti dea cu minus.Si asta doare.

Ai si tu dreptate. Poti sa "iti revizuiesti suita de pretentii " doar ca asta nu iti garanteaza mare lucru.

Intelegi ce vreau sa spun?

| Marius94_5839 a răspuns (pentru DanutzzaMaria99):

Ma bucur foarte mult.

| millyca a răspuns (pentru Marius94_5839):

Da, am inteles. Scuze pentru intarziere.

| millyca a răspuns:

Treci la autoizolare si vezi dupa un timp cine te mai cauta si cine nu.

| GeorgiiUatdăfac a răspuns:

Dezamagiri...nu esti singura. Prieteni adevarati putini dar buni. Ei vor fi alaturi la bine si la greu. Daca patesti ceva, probleme cu familia, probleme financiare ei te vor sustine intotdeauna! Nu iti fie frica de adevaratii prieteni. O sa ii simti aici in :X. Asculta bine cei care doar se prefac a fi prieteni vor doar sa te vada suferind. Adica stii si tu : >. Deci daca ai vreo problema apeleaza la toti prietenii si cei care vor avea scuze de genul : "nu sunt acasa", "nu pot veni " "nu ma lasa parintii" "sunt ocupat/a" e clar ca nu vor adica nu iti sunt prieteni. Prietenii adevarati ar lasa si face orice ca sa te ajute.