| lalalovely a întrebat:

Credeti ca expresia "termina-te" este corecta? toata lumea o foloseste dar eu totusi cred ca nu te poti termina pe tine..ma rog.parerea mea.deci ce credeti?

Răspuns Câştigător
| Bobby87 a răspuns:

TERMINA cu prostiile, TERMINA cu joaca, etc, etc, etc.Corect e termina, NU termina-te!

5 răspunsuri:
| UnleashedPsycho a răspuns:

Asta e la fel ca "nu te mai râde". Nu e corect, dar se foloseşte.
Te poţi termina pe tine, dar în alt mod.

| Skizzi a răspuns:

Pai daca se referera la o persoana cred ca nu, dar de exemplu la o emisiune pe TV eu cred ca mege

| Pogonici a răspuns:

Vorba de copii redusi mintali nu mai te lua dupa ei

| PionInJoculVietii a răspuns:

Nu e corecta, e ca si cum ai zice taci din gura ( si asta e gresita, ne-a explicat profesoara de romana), dar pentru asta toata lumea o foloseste. Stiu ca nu te poti termina pe tine, dar daca ar fi sa o luam din punct de vedere morfologic, verbul ar fi la diateza reflexiva, caci te nu are in cazul acesta functie sintactica

| coco747up a răspuns:

Te poti termina si tu pe tine dar in alt fel de cat se refera majoritateawinking