| BambiSd a întrebat:

Heii, tocmai am avut o cearta cu colegul meu. Majoritatea oamenilor folosesc expresia "Scoti vorbe pe gura". Voi ce credeti, este corecta sau nu expresia? Eu cred ca e destul de corecta, colegul meu contrazicandu-ma ca nu este deloc corecta si ca se spune "Scoti vorbe DIN gura". Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| TheBrainiac a răspuns:

Ambele forme sunt corecte.
De unde le scoti? -> din gura.
Pe unde le scoti? -> pe gura.

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Corect este "scoți vorbe din gură" privind modul de exprimare prin corzile vocale, dar poate fi corect și "scoți vorbe pe gură" că de acolo vin ele.
Pa, pa.

| Izomer a răspuns:

Forma corect este Scoti vorpe din gura, nu pe gura laughing

| Izomer a răspuns:

Acum na... doar pe gura scoti vorbe... nu si pe altundeva laughing

| oOSaritaOo a răspuns:

Păi practic nu aveți niciunul dreptate pentru că este pleonasm... și dacă ar fi să o luăm așaaaaaa... cred că sunt bune amândouă, că e ''din'' sau ''pe'', nu contează.

| AlleSss a răspuns:

Heiii!
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar cred ca dreptatea ii apartine colegului tau.
Bafta!

| Loser8299 a răspuns:

Cu "pe" e o expresie...Nu stiu cat e de corecta sau nu, dar e folosita. Tinand cont ca e corect sa zici "ora doua", nimic nu ma mai surprinde.