| 1968 a întrebat:

Credeti ca ungurii ne vor Transilvania?

Răspuns Câştigător
| bluerose a răspuns:

Ei aplica politica pasilor marunti.
De la revolutie au inceput cu "ardealul pamant unguresc" si toti au ras de ei.
Au asteptat ei 20 de ani, dar nu au asteptat degeaba...primul pas l-au facut zilele trecute, cand au proclamat nu stiu ce tinut secuiesc, cu steag propriu, imn, stema...si asta-i doar inceputul...

12 răspunsuri:
kratos
| kratos a răspuns:

Degeaba o vor este a Romaniei!

| Gabry a răspuns:

Tot timpul au vrut-o.

| Sabwy a răspuns:

Da cine-i tine in Romania? Duca-sa in Ungaria...

| www a răspuns:

Ei traiesc cu senzatia ca noi le-am furat Transilvania.

| friedaka a răspuns:

Haideti sa gandim putin cu propriile noastre creiere si sa nu ne lasam intoxicati si manipulati de cei care doresc sa ne distraga atentia de la adevaratele probleme ale Romaniei. Si printre maghiari, ca si printre romani exista oameni cu pareri extremiste...Asta nu inseamna ca trebuie sa generalizam. Sunt nascuta, crescuta, locuiesc in Ardeal n-am avut in viata mea nici cel mai mic incident cu cei de etnie maghiara, chiar dimpotriva unii dintre cei mai buni prienteni ai nostri sunt unguri. Am facut facultatea la Targu Mures, imediat dupa evenimentele din 1991, nici acolo nu erau probleme la nivelul oamenilor normali si a vietii de zi cu zi. Parerea mea e ca tot acest circ pleaca tot de la politica, de la dorinta de putere si de ciolan. Oamenii neimplicati politic, indiferent de nationalitate convietuiesc in buna pace unii cu altii. Problema asta e una falsa, intretinuta de cercurile politice interesate sa ne muscam intre noi, ca sa nu-i vedem cum fura. Asa ca, dupa cum spuneam mai sus, hai sa gandim cu propriile noastre creiere si sa vedem adevarul dincolo de aparente.

| Linda a răspuns:

Parerea mea ca multi ardelenii (fie de nationalitate romana fie maghiara) ar vrea sa fie separati de restul Romaniei. Pentru noi e neplacut sa contribuim mult la bugetul national si sa primim putin. Deci nu vrem sa ne alipim de Ungaria, vrem doar sa fim separat de rest.

| adyth a răspuns:

laughing toata lumea vrea transilvania... e singurul lucru care'l are Romania mai fain si care sa intereseze. parerea mea tongue

| Andrinho a răspuns:

Au vrut-o mereu...sa nu uitam de incidentele cu fanii unguri la meciul Stelei cu Fc Ujpest...chiar nu mai stiu ce sa cred... oricum nu au nici o sansa sa aiba Transilvania...asa ca stati linistiti fratilorlaughing

| Ofiintă a răspuns:

Inca pe vremea lui bunikumeo ardeal apartinea ungariei si-i lau cucerit romanii. ce nu intelegeti sunt multi maghiari si la voturile ce-au fost toti ungurii au votat pe unguri Dar eu zic cau facut si bine pentru ca majoritatea lau votat pe basescu si uitate la noi este Criza si Romania se duce de rahat si ca sa mai aud ca trebuie sa salvam Romania cand uram ungurii pentru ca noi suntem romani pai atuncea sa si fie romani si sa stea in criza ca pana lo salva cineva toata Romania se va duce de rapa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ungurii acolo vor exact ce vor moldovenii dincoace.Va spun sincer ca noi am luat Transilvania pentru daune de razboi si pentru aceleasi daune am cedat Basarabia.Deci deocamdata nu se poate nici asa nici invers ca nu este vorba despre noi ca tara ci despre un tratat si implicit un echilibru international in zona.

| mickeye a răspuns:

Normal...Transilvania e cel mai frumos loc din Europa Centrală