| GolopențaAdrian a întrebat:

Cum ar fi in lume daca ar fi acum o libertate in care poti face ce vrea fara amenzi, inchisoare, etc, si sa nu existe lege? Sau intr-o tara care vreti voi dupa parerea voastra? Argumentati cum ar fi.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In orice comunitate trebuie sa fie un conducator (inclusiv la animale).
Comunitatea trebuie sa asculte de conducator, care impune regulile.
Membrul comunitatii, care nu se conformeaza regulilor este exclus din comuitate. Deci, primeste o pedeapsa.

Fiecare face ce vrea si ce poate. Daca unul face haine, altul mancare, iar altul construieste, atunci e de preferat sa nu se amestece aceste treburi, fiecare sa fie facut cum este mai bine. Nimeni nu se pricepe la toate.
Insa, de produsele si serviciile fiecaruia au nevoie si altii, care se ocupa cu alte lucruri. Aici intervine SCHIMBUL de bunuri si servicii.
Dar unul face pantofi, iar altul cladeste case. Munca depusa nu este la fel, deci produsele au valori diferite. Pentru exprimarea acestor valori s-au inventat BANII, care ocupa loc putin si pot fi echivalate cu orice produse sau servicii.

Pana aici toate sunt bune si frumoase.
Dar sunt exceptii in comunitate, caror nu le place munca, dar le trebuie mancare, haine, pantofi, casa etc.
Acesti indivizi pun ochii pe banii celorlalti si le iau prin furt, inseleciune etc, ceea ce nu-i convine celor care au facut bani cinstiti si vor sa puna capat furtului. Cum? Prin REGULA care pedepseste pe cei care iau bunurile altora, fara voia lor.
Si asa se ajunge la primile legi, care sunt imperios necesare intr-o comunitate.

Ca urmare, fara reguli (legi) de convietuire nu se poate intr-o comunitate.

15 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi haos, nelocuibil

| GolopențaAdrian explică (pentru suntserios):

Chiar asa sa fie?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Asa rau cum e sistemul actual totusi asigura supravietuirea unei ponderi foarte mari din populatie.
Cum spui tu ar fi haos, nu ar supravietui nici macar 1/4 din populatia globului.

| Mayhem666 a răspuns:

Ar fi haos, mai multe crime, multe furturi, si tot felul de chestii minunte laughing
Ar fi lumea perfecta rolling on the floor

| GolopențaAdrian explică (pentru Mayhem666):

Da,lumea perfecta de a muri

| Mayhem666 a răspuns (pentru GolopențaAdrian):

Vezi, ca te-ai prins laughing

| GolopențaAdrian explică (pentru Mayhem666):

Pai era normal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar duce dracu tot. Unii poate ca ar face lucrurile corect dar toti psihopatii, hotii, pedofilii, violatorii etc?

| GolopențaAdrian explică (pentru anonim_4396):

Ar fi o scadere rapida a populatiei

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai sange si dezastru. O sa stai numai inchis intre pereti din fier, cu pusca sau toporul in mana. Fara net, fara curent, fara nimic.Cum a zis si suntserios, nelocuibil.

| L1feDRAIN a răspuns:

Politica = Reguli, Reguli = Civilizatie.
Primul pas al evolutiei omului au fost civilizatiile de la ce si a inceput Epoca Antica. Deci, daca totul va fi cum ai zis tu, vom trai din nou in pesteri, fiecare pentru sine, degradand pana la bunul inceput.

| Barbielifeinplastic a răspuns:

Iti recomand filmul Purge sa iti faci o idee cum ar fi

| GolopențaAdrian explică (pentru Barbielifeinplastic):

Pai primul l-am vazut si al doilea nu

| Seraphh a răspuns:

Din punctul meu de vedere, haosul si suferinta ar fi principalii factori intr-o astfel de situatie. Lupta s-ar tine de fapt pentru bani, putere si satisfacerea nevoilor, dar consider ca pe o perioada relativ scurta; deoarece oamenii vor realiza ca banii nu au nicio valoare intr-un sistem haotic, poate doar puterea. Astfel, cei puternici si/sau majoritari vor instaura un nou regim, in cel mai bun caz asemenator cu cel pe care-l traim in prezent.

| scarlatpaul a răspuns:

Ar fi o harababură. Omul, această ființă rațională (așa cum îi place să se creadă), încă nu a ajuns la un nivel de civilizație atât de ridicat încât să trăiască fără legi.