| 0oPo0 a întrebat:

Cum credeti ca ar arata lumea dupa ce TOTI oamenii din TOATE puscariile ar fi eliberati pentru 7 zile? ( dupa care toti ar fi pusi la loc ). S-ar schimba ceva in 7 zile?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar creste destul de mult toate infractiunile si unii ar ajunge foarte repede inapoi.
Spun din experienta, pe timpul lui Ceausescu a fost o amnistie si gratiere foarte mare. Multi au savarsit iarasi infractiuni, unii chiar pe drumul spre casa iar altii dupa putin timp. Daca bine tin minte cca 50% au ajuns iarasi in inchisoare, dupa mai putin de 1 an.

| Morrígu a răspuns:

Sigur că s-ar schimba.
S-ar schimba și dacă nu ar fi eliberați acei infractori. Lumea e într-o continuă schimbare. Dacă s-ar schimba în bine sau în rău? Păi depinde, subiectiv pentru acei oameni eliberați probabil s-ar schimba în bine. Obiectiv, pentru oamenii care ar fi afectați s-ar schimba în rău.

| Catalinhhh a răspuns:

Salut!

O întrebare interesantă. Ar fi un haos total, plus că realist vorbind nu i-ar mai putea băga pe toți înapoi. Poate și-ar foarma o alianță a lor și-ar comite crime în masă și jafuri armate... Ar fi un dezastru și da s-ar schimba lumea în acele 7 zile.